eDziennik

MS Office 365

Kalendarz

października 2024
pwścpsn
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Licznik odwiedzin

DziśDziś39
WczorajWczoraj36
W tygodniuW tygodniu141
W miesiącuW miesiącu305
Wszystkie dniWszystkie dni431728

Wycieczka do Szymbarku – Małopolska Marzanna 2019 Drukuj Email

Wycieczka do Szymbarku – Małopolska Marzanna 2019

W Szymbarku, miejscowości w powiecie gorlickim, razem z młodzieżą z kilku powiatów Małopolski grupa 50 uczniów z naszej szkoły ostatecznie pożegnała zimę. Nie ma szans, żeby wróciła, bo została odprawiona, a raczej spalona. I to nie jedna, ale blisko dwieście kolorowych kukiełek, symboli odchodzących mrozów i śniegu.

Wycieczka odbyła się 21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Był to finał konkursu Małopolska Marzanna 2019, podczas którego laureatom wręczone zostały dyplomy oraz nagrody przez Panią Starostę powiatu gorlickiego – Marię Gubałę. Celem imprezy  jest edukacja dzieci i młodzieży szkolnej poprzez uczestnictwo w kultywowaniu regionalnych tradycji folklorystycznych, rozwijanie kreatywności i wyobraźni plastycznej oraz zdolności manualnych, a także promocja kultury ludowej Województwa Małopolskiego. Po części oficjalnej  odbył się uroczysty pochód z Marzannami nad rzekę Ropę, gdzie pod czujnym okiem strażaków zostały spalone. To jedyna taka impreza w Małopolsce. Organizowana już była po raz dziewiąty.

Warto dodać, że wśród prawie 200 ocenianych kukieł znalazło się 12 z naszej szkoły. Praca dzieci została doceniona, wyróżnienie zdobyli uczniowie z klasy II w kategorii klas I-III, natomiast uczennice z klasy VII zdobyły III miejsce w kategorii klas IV-VIII.

Wykonawcy  wykazali  się pomysłowością i fantazją. Były marzanny w stylu pogórzańskim, łemkowskim a nawet... indiańskim. Jedne z kartonów i papieru, inne ze słomy i patyków, a jeszcze kolejne z mchu. Niektóre małe  na kilkadziesiąt centymetrów, inne dorównywały wielkości człowieka.

W czasie pobytu w Szymbarku nasi uczniowie zwiedzili Dwór obronny z XVI wieku – dawną siedzibę rodu Gładyszów – Renesansowy kasztel szlachecki oraz „Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa”.  Obejmuje on 15 drewnianych budynków i innych obiektów (wiatraki, piec garncarski, olejarnia, studnia, ule) rozmieszczonych na około 2 ha terenu. Praktycznie wszystkie obiekty w skansenie oraz ich wyposażenie są oryginalne. W szymbarskim skansenie podziwialiśmy także kolekcję młocarni oraz powozów.

Była to bardzo kształcąca i udana wycieczka. Tak odprawiona zima raczej nie ma już wielkich szans na powrót, a my poznaliśmy nowe niezwykłe pod względem historii i walorów turystycznych miejsce.

 



 

 

 


Designed by mgr Angelika Starzyk © 2013