Zegar

Kalendarz

luty 2019
pwścpsn
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728

Licznik odwiedzin

DziśDziś184
WczorajWczoraj193
W tygodniuW tygodniu1147
W miesiącuW miesiącu4306
Wszystkie dniWszystkie dni202789

Wycieczka do Krakowa Drukuj Email

 

W marcu pojechaliśmy na wycieczkę do Krakowa. Byłą to niecodzienna podróż koleją. Kiedy już dotarliśmy na miejsce przeszliśmy traktem królewskim do Rynku. Na początek zwiedzaliśmy z przewodnikiem Podziemia Krakowskiego Rynku w dwóch grupach. Wejście do podziemi miasta znajduje się w Sukiennicach.

 

To pierwsze w Polsce, unikatowe w skali światowej podziemne muzeum. Wystawa nosząca tytuł „Śladami europejskiej tożsamości Krakowa” jest multimedialnym widowiskiem i niezwykłą podróżą w czasie. Zwiedzając mogliśmy nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć historii z początków legendarnego miasta. Już na początek przechodziliśmy przez kurtynę z pary wodnej, na której wyświetlały się średniowieczne sceny. W parku archeologicznym, znajdującym się ponad 4 m pod powierzchnią zobaczyliśmy niespotykany w Europie przekrój wielkiego, tętniącego życiem, średniowiecznego Krakowa. Odnalezione zabytki świadczą o ciągłości handlu, który w tym miejscu trwa nieprzerwanie od ponad 800 lat. Szlak prowadzi widza podświetlonymi, przeszklonymi ścieżkami. Utrzymana w odcieniach szarości aranżacja wystawy stanowi tło do ekspozycji odkrytych reliktów i zabytków. Zachowane nienaruszone fragmenty warstw gruntu pokazują nam, jak w ciągu wieków zmieniała się topografia Rynku i jak podnosił się stopniowo jego poziom. Można tu było zobaczyć m.in. pozostałości średniowiecznej osady, fragmenty zabudowań pamiętających czasy Bolesława Wstydliwego i Kazimierza Wielkiego, resztki ogromnego cmentarzyska oraz ok. 700 oryginalnych zabytków wydobytych podczas wykopalisk. Są to drobne codzienne przedmioty – odważniki, monety czy elementy biżuterii, Pokazane są w cylindrycznych gablotach, aby obejrzeć je z każdej strony. Obok umieszczono ich wizualizacje w technologii 3D.

 

Po ok. 2 godzinach zwiedzania podziemnego Krakowa mieliśmy czas, by wysłuchać hejnału z Wieży Mariackiej i podziwiać piękno Rynku. Wycieczka była udana, mimo że pogoda płatała nam figle. 

 


 

 

 


Designed by mgr Angelika Starzyk © 2013