Zegar

Kalendarz

styczeń 2019
pwścpsn
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Licznik odwiedzin

DziśDziś10
WczorajWczoraj190
W tygodniuW tygodniu748
W miesiącuW miesiącu3315
Wszystkie dniWszystkie dni196252

Aktualności
Spotkanie z ciekawą książką Drukuj Email

„W Pacanowie kozy kują więc Koziołek, mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa.”

Ten cytat z książki Kornela Makuszyńskiego znają w Polsce chyba prawie wszyscy dorośli, zna go również wiele dzieci. To właśnie o niezwykłych przygodach tego sympatycznego Koziołka postanowili opowiedzieć swoim kolegom i  koleżankom uczniowie klasy II i III podczas kolejnego spotkania z ciekawą książką.

„120 przygód Koziołka Matołka” to pierwszy polski komiks dla dzieci – wymyślił pan Kornel Makuszyński wraz z rysownikiem Marianem Walentynowiczem już w 1933 roku. Historia powstania tej książki jest bardzo ciekawa. Otóż przed wojną, w jednej z krakowskich kawiarń siedział sobie smutny, ubogo odziany mężczyzna.
A przy sąsiednich stolikach kilku literatów prowadziło ożywioną rozmowę. Wśród nich był również Kornel Makuszyński. Zwrócili oni uwagę na samotnego pana i zapytali, skąd pochodzi. Okazało się, że z Pacanowa, małej i biednej osady na Kielecczyźnie. Wtedy Makuszyński rzekł:

– Trzeba jakoś pomóc temu Pacanowi. Ja coś napiszę.

– To ja namaluję – dorzucił Marian Walentynowicz.

I tak narodził się pomysł historii Koziołka Matołka.

Dokąd i po co wędrował Koziołek Matołek?

  • Wędrował do Pacanowa, by sprawdzić, czy tam kowale kują kozy.

Dlaczego błądził po świecie?

  • Nie znał drogi.

Jakie zwiedził kraje?

  • Chiny, Indie – Bombaj, Afganistan, nieznane miasto królewskie w nieznanym państwie, Polska – Warszawa.

Gdzie jeszcze był?

  • Na Księżycu.

Z jakiego kraju pochodził? Czy można to poznać po jego wyglądzie, stroju?

  • Z Polski, był biały, miał czerwone spodenki – kolory barw narodowych).

Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli drugo- i trzecioklasiści, a wszystko po to, by zachęcić starszych i młodszych kolegów do sięgnięcia po tę ciekawą książkę, która uczy, zwłaszcza młodszych czytelników:

ž że umiejętność czytania jest ważna,

ž radzenie sobie w różnych sytuacjach,

ž wykorzystanie sprytu do rozwiązania swoich problemów,

ž wytrwałość,

ž kierowanie się dobrocią,

ž uprzejmość, grzeczność,

ž niezrażanie się niepowodzeniami,

ž odwaga, umiejętność radzenia sobie ze strachem.

Na zakończenie, wszystkim zebranym na sali wyświetlono jeden z odcinków serialu animowanego, w którym wykorzystano postać Koziołka Matołka oraz jego motyw poszukiwania Pacanowa.


 

Więcej…
 
Spotkanie z ciekawą książką - "Pinokio" Drukuj Email
"Pinokio" to książka zaproponowana do przeczytania przez klasę IV w ramach cyklu "Spotkanie z ciekawą książką". Uczniowie wykonali przepiękne postacie z różnych materiałów i przedstawili scenkę opartą na fragmentach utworu.

 

Więcej…
 
II Szkolny Konkurs Recytacji Poezji Patriotycznej Drukuj Email

13 listopada 2015 r. , godz. 8.00 odbył się w naszej szkole II Szkolny Konkurs Recytacji Wierszy Patriotycznych. Wzięli w nim udział chętni uczniowie klas I-VI.

Celem konkursu było pielęgnowanie postaw patriotycznych, upowszechnianie kultury języka wśród dzieci,  popularyzowanie piękna i wartości narodowej kultury, rozbudzanie
i rozwijanie zainteresowań poezją patriotyczną, rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień dzieci, promocja talentów oraz  nauka rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

Jury w osobach pani Karolina Skwara, pani Angelika Starzyk oraz pani Romana Gąsiorowska  wysłuchało i oceniło uczniów według następujących kryteriów: dobór repertuaru, kultura słowa, interpretacja utworu, ogólny wyraz artystyczny. Wyłoniono następujących zwycięzców w dwóch kategoriach:

Klasy I -III:
I  miejsce Amelia Karnia z klasy III
II miejsce Zuzanna Szymańska z klasy II
III miejsce Antoni Cudek z klasy II

Klasy IV-VI:
I miejsce Zuzanna Cudek z klasy IV
II miejsce Julia Karnia z klasy VI
III miejsce Mateusz Kwaśny z klasy IV
Wyróżnienie Elwira Kucharzyk z klasy VI.

  


Więcej…
 
Gminne Rozgrywki Tenisa Stołowego Drukuj Email

Kolejny raz w progach naszej szkoły gościliśmy koleżanki i kolegów ze szkół w Brzozowej, w Siemiechowie, w Gromniku oraz w Chojniku. Rozgrywki odbywały się w dniach 5 i 12 listopada. Naszą szkołę dzielnie reprezentowali nasi uczniowie: Oliwia Smosna, Anna Wiśniowska, Julia Karnia, Marta Bajorek, Roman Noga, Mateusz Kwaśny, Wiktor Kwaśny i Wiktor Łątka. Do zawodów przygotował ich pan Edward Cudek.

Oto wyniki rozgrywek:

Chłopcy:

1. Burnat Kacper/ Chojnik

2. Kafel Bartłomiej/ Gromnik

3. Kubicz Kornel/ Chojnik

4. Kieroński Mariusz/ Brzozowa

 

Dziewczyny:

1. Kierońska Magdalena/ Brzozowa

2. Gumola Ewelina/ Chojnik

3. Sowa Izabela/ Gromnik

4. Smosna Oliwia/ Rzepiennik Marciszewski


 

 
11 listopad 2015 - Święto Niepodległości Drukuj Email

 

 

11 listopada-Narodowe Święto Niepodległości

Dnia 13 listopada 2015 roku w Szkole Podstawowej w Rzepienniku Marciszewskim odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pod hasłem „Naród bez historii jest, jak człowiek bez pamięci”.

Grupa uczniów klas V-VI pod kierunkiem pani Justyny Wszołek przygotowała wzruszającą lekcję historii o drodze Polski do niepodległości. Były wiersze, odczyty i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych „Rota”, „ My,  Pierwsza Brygada”, czy „ Jedenasty listopada”. Niezwykle podniosłym momentem było wspólne odśpiewanie Hymnu Rzeczpospolitej Polskiej.

Ten dzień pogłębił wiedzę na temat Niepodległości Polski. Dzięki temu uczniowie mogli kształcić umiejętności dostrzegania charakterystycznych cech kraju ojczystego oraz umacniać i pogłębiać postawy patriotyczne.


Więcej…
 
Wycieczka do Wieliczki Drukuj Email

 


Kopalnia Soli „Wieliczka” to jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce, odwiedzany przez ponad milion turystów z całego świata.

Podczas wycieczki, w której uczestniczyliśmy 3 listopada , można było zobaczyć  zapierające dech w piersiach podziemne komory, groty, wyrobiska i majestatyczne pomniki solne. Najbardziej zachwyciła wszystkich Kaplica św. Kingi oraz świetlny spektakl nad brzegiem jednego z solankowych jezior przy kompozycji Fryderyka Chopina . Poznaliśmy metody wydobycia soli oraz legendę i bogatą historię  kopalni sięgającą XIII wieku. Została ona, jako jeden z pierwszych, obiektów wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Wycieczka była wspaniałą przygodą i niezapomnianą lekcją.


Więcej…
 
Wyjście na cmentarz parafialny i wojskowy Drukuj Email

Tuż przed dniem Wszystkich Świętych uczniowie klas 0-VI wspólnie z wychowawcami i księdzem katechetą, udali się na parafialny cmentarz by nawiedzić groby najbliższych. Wizytę na na cmentarzu rozpoczęliśmy wspólną modlitwą przy figurze Jezusa Frasobliwego. Następnie z zniczami udaliśmy się na groby naszych najbliższych.

W listopadzie uczniowie naszej szkoły, jak co roku przed Świętem Niepodległości, wybrali się  do najbliższego miejsca pamięci w naszej okolicy – na cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej , który znajduje się w lasku przy drodze na Ostrzesze. Czyścili krzyże, grabili opadające jesienią liście, złożyli kwiaty i zapalili znicze, mówiąc, że to wszystko po to, aby nie zapomnieć. 


 

 
Spotkanie z misjonarzem z Peru Drukuj Email

 


W piątek 30 października mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu z księdzem Henrykiem Chlipałą - byłym misjonarzem z Peru. Obecnie ksiądz pełni funkcję proboszcza w Rzepienniku Suchym. Podczas spotkania opowiedział nam o swojej pracy w Peru. Pokazał nam mnóstwo zdjęć z swojego pobytu w Limie, dżungli w dopływie Amazonki. Jego opowieści zostały zilustrowane filmem "Wybrańcy Boga - misja w Peru".
Więcej…
 
Spotkanie z ciekawą ksiązką - "Harry Potter" Drukuj Email

 


W październiku odbyło się pierwsze z comiesięcznego cyklu spotkań z ciekawą książką. Klasa V-VI pod kierunkiem pani Angeliki Starzyk przedstawiła cykl powieści o Harrym Potterze. To seria siedmiu powieści fantasy autorstwa brytyjskiej pisarki J.K.Rowling, wydanych między rokiem 1997 a 2007 w Wielkiej Brytanii.

Uczniowie zachęcali do przeczytania "Harrego Pottera" podając wiele argumentów. Oto kilka z nich:

1. Seria książek o Harry'm Potterze pobudza wyobraźnię, ponieważ są to książki fantastyczne.

2. Potter pokazuje, że nawet mieszkając w schowku pod schodami i szukając zabawek w śmietniku możemy być kimś.

3. Seria pokazuje, że odwaga to wielki dar.

4. Książka udowadnia nam, że jeśli bardzo czegoś się chce, można to mieć.

5. Dowiadujemy się, że biedny nie znaczy gorszy.

Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia11121314151617181920NastępnaOstatnie »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL


Designed by mgr Angelika Starzyk © 2013