Zegar

Kalendarz

marzec 2019
pwścpsn
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Licznik odwiedzin

DziśDziś103
WczorajWczoraj193
W tygodniuW tygodniu656
W miesiącuW miesiącu3129
Wszystkie dniWszystkie dni206757

Aktualności
POKOCHAJ PLUSZOWEGO MISIA, ON PRZYJACIELEM DZIECI JEST…” Drukuj Email

POKOCHAJ PLUSZOWEGO MISIA, ON PRZYJACIELEM DZIECI JEST…”

W dniu 26 listopada wszystkie dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia, który w tym dniu obchodził swoje 116 urodziny.

W naszym przedszkolu obchodzenie tego święta to już coroczna tradycja.

Tego szczególnego dnia dzieci przybyły do Przedszkola ze swoimi ulubionymi pluszowymi przytulankami, które były honorowymi gośćmi. Zasiadły one na specjalnie przygotowanym miejscu dla misiaczków, czekając cierpliwie na przebieg wydarzeń. Dzieci, opowiadały o swoich maskotkach, słuchały czytanych przez panią fragmentów książek o niedźwiadkach, nauczyły się wiersza o misiu, bawiły się w starego niedźwiedzia oraz tańczyły z misiami w rytm piosenki „Pokochaj pluszowego misia".

Następie wielką niespodzianką były odwiedziny „prawdziwego” misia o imieniu Karmelek, który tańczył z przedszkolakami przy piosenkach o misiach. Dzieci wzięły również udział w quizie: „Co wiemy o misiach” oraz w degustacji przysmaków. Na zakończenie dzieci zostały zaproszone na przyjęcie urodzinowe oraz na wspólną degustację pysznego misiowego tortu. Przedszkolaki wraz z rodzicami wzięły udział w Konkursie „Mój wymarzony miś”, w którym musiały wykazać się kreatywnością i pomysłowością w tworzeniu swojego wymarzonego misia.

Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i  radości. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

 

 

Więcej…
 
„ZDROWIE NA TALERZU” Drukuj Email

„ZDROWIE NA TALERZU”

 

Dzieci z naszego przedszkola na zajęciach poznają zasady zdrowego odżywiania, poznają witaminy znajdujące się w warzywach i owocach, uczą się zasad higieny i dbania o własne zdrowie, dlatego też przedszkolaki podczas zajęć własnoręcznie przygotowały pyszną witaminową sałatkę.

Przedszkolaki przyniosły z domów różne świeże owoce – były gruszki, śliwki, jabłka, winogrono, pomarańcze, banany, kiwi. Było trochę przygotowań: umyliśmy owoce, przybory kuchenne, a także nasze ręce. Kiedy wszystko już było gotowe dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu.

Sałatka udała się, wyszła wspaniale! Nikogo nie trzeba było namawiać do jej spróbowania, gdyż najbardziej smakuje posiłek przygotowany samodzielnie. Uwieńczeniem naszej pysznej sałatki był witaminowy sok, zrobiony z soku z buraka, jabłek i marchwi.

Już planujemy kolejną zdrową i smaczną potrawę.

 

 

Więcej…
 
W URZĘDZIE GMINY Drukuj Email

W URZĘDZIE  GMINY

W dniu 23 listopada uczniowie naszej szkoły spotkali się z Panem Wójtem gminy Gromnik Bogdanem Staszem, który zapoznał ich z funkcjonowaniem urzędu. Celem spotkania była realizacja zadania wynikającego z realizowanego przez uczniów projektu edukacyjnego „Gmina, w której mieszkam”.

Gmina jest podstawowym szczeblem samorządu terytorialnego w Polsce. Z założenia realizuje ona wszystkie zadania publiczne o znaczeniu lokalnym, które nie zostały przypisane innym organom administracji publicznej. Urząd gminy jest miejscem, gdzie wójt wraz z urzędnikami, jako władza wykonawcza,  realizuje zadania określone w ustawach oraz decyzje i postanowienia rady gminy. W urzędzie gminy obywatel może otrzymać dowód osobisty, akt małżeństwa, urodzenia lub zgonu, zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą,  otrzymać zezwolenie na budowę, rozbudowę i rozbiórkę, zapłacić niektóre podatki itp. Zainteresowany może spotkać się z  wójtem i porozmawiać na temat ważnych spraw i inicjatyw dotyczących gminy, złożyć skargę, petycję, wnioski, prosić o pomoc i wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych.

 

 

 

Więcej…
 
Żywa lekcja historii- z wizytą w ZSOiZ w Gromniku Drukuj Email

Żywa lekcja historii- z wizytą w ZSOiZ w Gromniku

Życie codzienne Galicji okresu międzywojennego 1918-1939” to tytuł wystawy,  przygotowanej w ramach  projektu Niepodległa w murach Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku. Wystawę mogliśmy obejrzeć dzięki zaproszeniu przez dyrekcję szkoły. Eksponaty, które zostały zebrane pochodzą także z wcześniejszego okresu, z początku XIX wieku. Osobami tworzącymi wystawę byli uczniowie, ich rodziny oraz nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku. Eksponaty zostały także użyczone przez osoby spoza społeczności szkolnej, z prywatnych zbiorów i kolekcji. Część ekspozycji to przedmioty wypożyczone z Izby Tradycji Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie oraz ze zbiorów parafialnych. W ramach projektu w sali, gdzie znajduje się wystawa odbyła się dla naszych uczniów lekcja historii, która przyczynia się do przeniesienia treści abstrakcyjnych, teoretycznych poznanych w szkole na płaszczyznę konkretnych przedmiotów, obrazów, które można obejrzeć. Lekcja muzealna umożliwiła wyjście poza tradycyjne ramy szkolnego nauczania, rozbudziła  naturalną ciekawość dzieci i młodzieży. Poprowadziły ja Pani dr Małgorzata Hołda – Kuchnik oraz Pani mgr Anna Gaj. Wystawa obejmuje 100 eksponatów ujętych w cztery bloki tematyczne: życie na wsi, w kościele, w urzędzie i na policji w okresie międzywojnia.

 

 

 

 

 

 

Więcej…
 
Zuzanny pobyt w Warszawie Drukuj Email

Zuzanny pobyt w Warszawie

W dniach 15.11.2018 r./czwartek/ - 18.11.2018 r./niedziela/ odbyła się konkursowa podróż do Warszawy. Razem z moją mamą już w czwartek po południu wsiadłyśmy do autobusu linii  Gorlice –Kraków, a potem  pojechałyśmy pociągiem do Warszawy. Podróż była bardzo przyjemna i czas płynął mi szybko. Nocleg miałyśmy w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Wojskowej Akademii Technicznej.

W piątek od samego rana zaczęły się atrakcje. Pojechaliśmy bez przewodnika, który się spóźnił, tramwajem do Muzeum Powstania Warszawskiego. Od rozpoczęcia zwiedzania było słychać w głębiach muzeum ryk samolotów i huk walących się murów. Było to miejsce, w którym można było sobie wyobrazić, jak ludzie walczyli i próbowali przetrwać podczas powstania. Zbierałam tam kartki z powstania warszawskiego. Są w nich zawarte informacje, co się działo w każdym dniu powstania. Później wybraliśmy się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Mogliśmy tam zobaczyć groby bohaterów powstania warszawskiego oraz wielu ludzi zasłużonych dla Polski. Oprowadzał nas pan, który uczestniczył w ekshumacji żołnierzy zamordowanych  po wojnie przez NKWD.  Po obiedzie zwiedzaliśmy Stare Miasto. Widzieliśmy Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, a także wiele pomników i gmachów takich jak uniwersytety, biblioteki i bazyliki. Ze Starego Miasta pojechaliśmy metrem do Śródmieścia. Byłam zachwycona jak szybko można się przenieść z jednego miejsca na drugie. Wysiedliśmy koło Pałacu Kultury i Nauki. Wyjechaliśmy na jego XXX piętro i oglądaliśmy panoramę Warszawy po zmroku.  Po wielu wrażeniach wróciliśmy do hotelu na nocleg. Na drugi dzień po śniadaniu zaczęły się warsztaty z panem Pawłem "Underem" Przewoźnym. Jest on raperem, ale także reżyserem. Mieliśmy zajęcia dotyczące profilaktyki uzależnień, a później zaczęliśmy pisać tekst piosenki rapowej o powstaniu warszawskim. Po warsztatach jeszcze raz pojechaliśmy na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Rozstawiliśmy ponad 100 biało-czerwonych zniczy i kwiaty. W niedzielę od samego rana zaczęliśmy nagrywać klip. Każdy mógł spróbować i wykazać się  umiejętnościami w tej dziedzinie z profesjonalnym sprzętem.  Po nagraniu i wspólnym obiedzie wszyscy się pożegnaliśmy. Na tym skończyła  się moja przygoda z Warszawą.

Przeżyłam niesamowite chwile, poznałam nowych kolegów i koleżanki, zobaczyłam wspaniałe nasze zabytki, mieszczące się w stolicy, a teraz czekam na ukazanie się finałowego klipu, nad którym pracowaliśmy. Warto było się przygotować do konkursu i wyjechać na tak wspaniałą przygodę.

Zuzanna Cudek. kl. 7

 


 

 

Więcej…
 
Tarnów – pierwsze niepodległe Drukuj Email

Tarnów – pierwsze niepodległe

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział 14 listopada w dwugodzinnej prelekcji historycznej pt. „Pierwsze niepodległe”. Prelekcję poprowadził historyk – członek Polskiego Towarzystwa Historycznego i Kapituły Obchodów 100-lecia Niepodległości w Tarnowie pan Zbigniew Mierosławski. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Historia zatrzymana w kadrze” realizowanego przez Fundację Wspierania Edukacji i Kultury „Synergia”.

Nasz Gość w bardzo interesujący sposób przybliżył uczniom dzień odzyskania niepodległości w kontekście pierwszego niepodległego miasta – Tarnowa. Dzieci z uwagą słuchały wypowiedzi prelegenta popartych archiwalnymi zdjęciami i fragmentami gazet i czasopism. Wiadomości, zdobyte przez dzieci podczas spotkania, będą wykorzystane w konkursie, który odbędzie się na wiosnę.

 

 

 

 

 

Więcej…
 
„Pocztówka okolicznościowa na 100-lecie odzyskania niepodległości” Drukuj Email

„Pocztówka okolicznościowa na 100-lecie odzyskania niepodległości”

Konkurs ten był organizowany w ramach projektu „Historia zatrzymana w kadrze”, a jego główne cele dotyczyły uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, rozbudzania szacunku dla historii Polski oraz rozwijania umiejętności plastycznych. Uczestnicy konkursu wykonali kilkanaście pocztówek okolicznościowych nawiązujących tematycznie do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Powołana komisja konkursowa wybrała 5 prac, które zostały przekazane organizatorom do II etapu konkursu.

 


 

 

Więcej…
 
Warsztaty fotograficzne Drukuj Email

Warsztaty fotograficzne

W poniedziałek 12 listopada, 10-osobowa grupa uczestników projektu „Historia zatrzymana w kadrze” spędziła na warsztatach komputerowo-fotograficznych, na których uczyli się podstaw fotografii, skanowania i obróbki cyfrowej zdjęć oraz przygotowywali się do prowadzenia bloga. Pod okiem trenera, pana Grzegorza Skrzyniarza, uczniowie robili zdjęcia w plenerze i w pomieszczeniu. Zajęciom, w efekcie których uczniowie stworzyli pokaźną galerię fotografii, towarzyszyła miła atmosfera. Na koniec wykonali sobie wspólne zdjęcie przed budynkiem szkoły. 
POLSKO, żyj długo i pozostań niepodległa! Drukuj Email

POLSKO,  żyj długo i pozostań niepodległa!

Świętujmy i cieszmy się wolnym krajem ojczystym, bądźmy dumni z życia
w pięknym kraju, bądźmy  dumnymi z bycia Polakami życzmy wielu lat pokoju
i wolności!

W związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w  naszej szkole odbywa się szereg działań, imprez i konkursów poświęconych tej doniosłej  uroczystości celebrowanej w całej Ojczyźnie.

W piątek 9 listopada 2018 r. odbył się uroczysty apel  z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjnie w obchody tego pięknego święta włączają się wszyscy uczniowie. Każda z klas przygotowała wybrane zadanie, by uczcić Niepodległą. Na wstępie obchodów uczniowie klasy VI i VII przedstawili najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do powrotu  naszej Ojczyzny na mapę Europy po 123 latach zaborów. W ciekawym montażu słowno-poetyckim przestawili historię Polski w datach, czyli najważniejsze wydarzenia wraz z krótkim rysem historycznym. Przypomnieli tragedię rozbiorów, trudne lata walk o niepodległość i radość z odzyskania wolności. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat minionych, ale jakże ważnych dla pamięci naszego narodu, wydarzeń. Najmłodsi z oddziału przedszkolnego i uczniowie pozostałych klas zaśpiewali piosenki patriotyczne biorąc udział II Szkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznej.

Uroczystość ta była piękną lekcją historii i dumy z bycia Polakami.

Ponadto młodzież uczestniczyła w wielu innych imprezach i konkursach z tej okazji choćby rajd rowerowy „100 km na 100-lecie Niepodległości”, „ ZaŚpiewaj Niepodległej”, czy „ Pocztówka na 100- lecie Niepodległości”. To tylko najważniejsze przedsięwzięcia podejmowane dla uczczenia doniosłego jubileuszu naszego kraju. Jesteśmy dumni z bycia Polakami.

 

 

Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL


Designed by mgr Angelika Starzyk © 2013