„Pocztówka okolicznościowa na 100-lecie odzyskania niepodległości”
„Pocztówka okolicznościowa na 100-lecie odzyskania niepodległości”
Konkurs ten był organizowany w ramach projektu „Historia zatrzymana w kadrze”, a jego główne cele dotyczyły uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, rozbudzania szacunku dla historii Polski oraz rozwijania umiejętności plastycznych. Uczestnicy konkursu wykonali kilkanaście pocztówek okolicznościowych nawiązujących tematycznie do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Powołana komisja konkursowa wybrała 5 prac, które zostały przekazane organizatorom do II etapu konkursu.
W poniedziałek 12 listopada, 10-osobowa grupa uczestników projektu „Historia zatrzymana w kadrze” spędziła na warsztatach komputerowo-fotograficznych, na których uczyli się podstaw fotografii, skanowania i obróbki cyfrowej zdjęć oraz przygotowywali się do prowadzenia bloga. Pod okiem trenera, pana Grzegorza Skrzyniarza, uczniowie robili zdjęcia w plenerze i w pomieszczeniu. Zajęciom, w efekcie których uczniowie stworzyli pokaźną galerię fotografii, towarzyszyła miła atmosfera. Na koniec wykonali sobie wspólne zdjęcie przed budynkiem szkoły.
POLSKO, żyj długo i pozostań niepodległa!
POLSKO, żyj długo i pozostań niepodległa!
Świętujmy i cieszmy się wolnym krajem ojczystym, bądźmy dumni z życia w pięknym kraju, bądźmy dumnymi z bycia Polakami życzmy wielu lat pokoju i wolności!
W związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole odbywa się szereg działań, imprez i konkursów poświęconych tej doniosłej uroczystości celebrowanej w całej Ojczyźnie.
W piątek 9 listopada 2018 r. odbył się uroczysty apel z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjnie w obchody tego pięknego święta włączają się wszyscy uczniowie. Każda z klas przygotowała wybrane zadanie, by uczcić Niepodległą. Na wstępie obchodów uczniowie klasy VI i VII przedstawili najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do powrotu naszej Ojczyzny na mapę Europy po 123 latach zaborów. W ciekawym montażu słowno-poetyckim przestawili historię Polski w datach, czyli najważniejsze wydarzenia wraz z krótkim rysem historycznym. Przypomnieli tragedię rozbiorów, trudne lata walk o niepodległość i radość z odzyskania wolności. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat minionych, ale jakże ważnych dla pamięci naszego narodu, wydarzeń. Najmłodsi z oddziału przedszkolnego i uczniowie pozostałych klas zaśpiewali piosenki patriotyczne biorąc udział II Szkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznej.
Uroczystość ta była piękną lekcją historii i dumy z bycia Polakami.
Ponadto młodzież uczestniczyła w wielu innych imprezach i konkursach z tej okazji choćby rajd rowerowy „100 km na 100-lecie Niepodległości”, „ ZaŚpiewaj Niepodległej”, czy „ Pocztówka na 100- lecie Niepodległości”. To tylko najważniejsze przedsięwzięcia podejmowane dla uczczenia doniosłego jubileuszu naszego kraju. Jesteśmy dumni z bycia Polakami.
POWSTAŃCY WARSZAWSCY - BOHATEROWIE MŁODEGO POKOLENIA
POWSTAŃCY WARSZAWSCY - BOHATEROWIE MŁODEGO POKOLENIA
W ramach projektu realizowane były w naszej szkole dwa podstawowe elementy programowe ogólnopolski konkurs wiedzy o Powstaniu Warszawskim oraz 3-dniowy edukacyjny pobyt laureatów konkursu w Warszawie.
W ogólnopolskim konkursie, w którym kilkuset uczestników zmierzyło się z pytaniami zawartymi w arkuszu konkursowym brało udział 8 uczniów naszej szkoły z klas VII i VIII. Zwyciężczynia okazała się Zuzanna Cudek z klasy VII. Głównym celem projektu była edukacja młodego pokolenia Polaków na temat ważnych wydarzeń z najnowszej historii Polski – w tym wypadku z wydarzeń i Bohaterów Powstania Warszawskiego. Projekt miał za zadanie budować wartości patriotyczne, poczucie dumy oraz wspólnoty narodowej. Efektem projektu natomiast zwiększenie zainteresowania tematyką historyczną w pokoleniu młodych Polaków – uczniów szkół.
Prace oceniły komisje konkursowe, w skład której weszli m.in. historycy, nauczyciele, pracownicy IPN. Laureaci konkursu wyjechali do Warszawy. Tam, podczas 3-dniowego pobytu zwiedzali Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Cmentarz Powązkowski, a także odbyli dwudniowe warsztaty artystyczne – filmowe oraz muzyczne. Końcowym efektem projektu będzie utwór hip-hop, który zostanie napisany i wykonany przez laureatów projektu, a teledysk do niego również będzie nakręcony przez uczestników zadania
Głównym celem projektu była edukacja młodego pokolenia Polaków na temat ważnych wydarzeń z najnowszej historii Polski – w tym wypadku z wydarzeń i Bohaterów Powstania Warszawskiego. Projekt miał za zadanie budować wartości patriotyczne, poczucie dumy oraz wspólnoty narodowej. Efektem projektu natomiast zwiększenie zainteresowania tematyką historyczną w pokoleniu młodych Polaków – uczniów szkół.
Wyniki konkursu
I miejsce – Zuzanna Cudek, kl.7 II m-sce- Bartłomiej Gomułka , kl.8 III m-sce- Marta Bajorek,kl.7 IV m-sce – Oliwia Kras,kl.7 V m-sce – Dominika Noga, kl.7
Ponadto w zmaganiach konkursowych brali udział: Roman Noga, Aleksander Cudek i Wiktor Łątka z klasy 7.
6 listopada uczniowie naszej szkoły brali udział we wspaniałej lekcji historycznej biorąc udział w spektaklu w ramach Festiwalu Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc można było zobaczyć widowisko teatralne "Herosi Niepodległej" w wykonaniu aktorów Koła Teatralnego "Improwizacja" z Gromnika. Kanwą przedstawienia była historia trzech zasłużonych dla niepodległości postaci - Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa i Ignacego Jana Paderewskiego.
Przy okazji wizyty w Kąśnej uczniowie mogli również zwiedzić Dworek Paderewskiego i obejrzeć wystawę zatytułowaną „Wokół Manru - jedynej opery Ignacego Jana Paderewskiego” autorstwa Adama Czopka
Przekonani o słuszności przekonania, że bez pieśni patriotycznej świętowanie 100-lecia niepodległości byłoby jak husaria bez skrzydeł, uczniowie klasy VII naszej szkoły przygotowali pod kierunkiem wychowawczyni pani Romany Gąsiorowskiej pieśń dla uczczenia tej doniosłej rocznicy obchodzonej uroczyście w naszym kraju. Przygotowali utwór- „Dziś idę walczyć mamo”, nagrali i zgłosili do konkursu „ZaŚpiewaj i Ty Niepodległej”.
Kiedyś pieśń dodawała odwagi walczącym o wolność, dziś zaś wyraża radość i dumę z suwerennej Polski. Przypomina burzliwe dzieje ojczyzny i jej trudne drogi do niepodległości.
Postawa naszych uczniów świadczy o chęci pielęgnowania przez nich postaw patriotycznych i pamięci historycznej.
W środę, 24 października, odbył się pokaz iluzjonistyczny. W magicznych sztuczkach uczestniczyli także uczniowie. Najmłodsi otrzymali balony, a wszyscy w dobrych humorach wróciliśmy do klas.
Dnia 16 października, dzieci z klas młodszych wraz z nauczycielami uczcili Dzień Głośnego Czytania. Na „warsztat” wzięli, ostatnio popularną wśród uczniów, książkę o Słodziakach „Gang Słodziaków”. Na tę okazję dzieci przyniosły ze sobą pluszaki, a także zrobione przez siebie maski zwierząt.
W piątek, 12 października, obchodziliśmy w naszej szkole uroczystości związane z Dniem Nauczyciela oraz Ślubowaniem klasy pierwszej. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.