Zegar

Kalendarz

listopad 2018
pwścpsn
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Licznik odwiedzin

DziśDziś31
WczorajWczoraj194
W tygodniuW tygodniu376
W miesiącuW miesiącu3111
Wszystkie dniWszystkie dni186874

Aktualności
Wycieczka do Krakowa Drukuj Email

 

W marcu pojechaliśmy na wycieczkę do Krakowa. Byłą to niecodzienna podróż koleją. Kiedy już dotarliśmy na miejsce przeszliśmy traktem królewskim do Rynku. Na początek zwiedzaliśmy z przewodnikiem Podziemia Krakowskiego Rynku w dwóch grupach. Wejście do podziemi miasta znajduje się w Sukiennicach.

 

To pierwsze w Polsce, unikatowe w skali światowej podziemne muzeum. Wystawa nosząca tytuł „Śladami europejskiej tożsamości Krakowa” jest multimedialnym widowiskiem i niezwykłą podróżą w czasie. Zwiedzając mogliśmy nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć historii z początków legendarnego miasta. Już na początek przechodziliśmy przez kurtynę z pary wodnej, na której wyświetlały się średniowieczne sceny. W parku archeologicznym, znajdującym się ponad 4 m pod powierzchnią zobaczyliśmy niespotykany w Europie przekrój wielkiego, tętniącego życiem, średniowiecznego Krakowa. Odnalezione zabytki świadczą o ciągłości handlu, który w tym miejscu trwa nieprzerwanie od ponad 800 lat. Szlak prowadzi widza podświetlonymi, przeszklonymi ścieżkami. Utrzymana w odcieniach szarości aranżacja wystawy stanowi tło do ekspozycji odkrytych reliktów i zabytków. Zachowane nienaruszone fragmenty warstw gruntu pokazują nam, jak w ciągu wieków zmieniała się topografia Rynku i jak podnosił się stopniowo jego poziom. Można tu było zobaczyć m.in. pozostałości średniowiecznej osady, fragmenty zabudowań pamiętających czasy Bolesława Wstydliwego i Kazimierza Wielkiego, resztki ogromnego cmentarzyska oraz ok. 700 oryginalnych zabytków wydobytych podczas wykopalisk. Są to drobne codzienne przedmioty – odważniki, monety czy elementy biżuterii, Pokazane są w cylindrycznych gablotach, aby obejrzeć je z każdej strony. Obok umieszczono ich wizualizacje w technologii 3D.

 

Po ok. 2 godzinach zwiedzania podziemnego Krakowa mieliśmy czas, by wysłuchać hejnału z Wieży Mariackiej i podziwiać piękno Rynku. Wycieczka była udana, mimo że pogoda płatała nam figle. 

 

Więcej…
 
Spotkanie z ciekawą książką "Tajemniczy ogród" Drukuj Email

 

W marcu bieżącego roku szkolnego klasa IV w ramach innowacji „Moda na czytanie” przygotowała pod kierownictwem pani Romany Gąsiorowskiej prezentację książki  Frances Elizy Burnett pt. „Tajemniczy ogród”.

 

Główną bohaterką utworu jest Mary Lenox. Dziewczynka urodziła się w Indiach, gdzie ojciec jej był urzędnikiem administracji kolonialnej. Matka zaś - słynna piękność - dbała jedynie o siebie, lubiła spotkania towarzyskie i zabawy. Dzieckiem opiekowała się hinduska służba. Mary była despotycznym i samolubnym stworzeniem.

 

Pewnego - wyjątkowo upalnego ranka - Mary, dowiedziała się, że nie ma już ani ojca, ani matki. Osieroconą dziewczynkę, na krótko, umieszczono w domu pastora. Następnie odesłano ją do Anglii do jedynego krewnego - wuja Archibalda Cravena - mieszkającego w Misselthwaite Manor. Tu rozgrywają się wszystkie wydarzenia.

 

Uczniowie wcielili się w postaci utworu i przedstawili fragmenty na scenie.
Narrator – Marta Bajorek i Barbara Dobrowolska

Wuj Archibald Craven – Mateusz Kwaśny

Colin ( syn Archibalda Cravena )- Wiktor Łątka

Dr Craven   ( brat Archibalda Cravena )- Roman Noga

Pani Medlock ( gospodyni w domu Archbalda Cravena )- Dominika Noga

Mary Lenox  ( sierota, kuzynka Archibalda Cravena )- Zuzanna Cudek

Ogrodnik Ben Weatherstaff – Bartosz Kwaśny

Pokojówka Marta – Oliwia Kras

Dick   ( brat Marty ) – Aleksander Cudek

Powieść „ Tajemniczy ogród” to wzruszająca opowieść o wartości przyjaźni i miłości w życiu każdego człowieka. 

 

Więcej…
 
Zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej Drukuj Email

Zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej Szkoły Podstawowej
w Rzepienniku Marciszewskim na rok szkolny 2016/17

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Marciszewskim ogłasza rekrutację do oddziału przedszkolnego i klasy I na rok szkolny 2016/17.

Zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej będą  prowadzane od 1 do 31 marca 2016roku.

„Wnioski o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego” z drukami oświadczeń oraz druki zgłoszenia do klasy pierwszej są do pobrania  na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Marciszewskim www.sprzepm.gromnik.pl lub w szkole.

Wypełnione wnioski wraz z załącznikami potwierdzającymi spełnianie kryteriów przyjmuje dyrektor szkoły do 31 marca 2016 r.

Dzieci 6 – letnie urodzone w 2010 r.

Dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. W roku szkolnym 2016/2017 obowiązkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego objęte są wszystkie dzieci urodzone w 2010 r.

Dzieci 5 – letnie urodzone w 2011 r.

Dziecko, które w bieżącym roku ukończy 5 lata, a w następnym roku szkolnym zostanie objęte obowiązkiem przedszkolnym, na wniosek rodzica  może zostać zapisane do oddziału przedszkolnego.

 

Dzieci 4 - letnie urodzone w 2012 r.

Dziecko, które w bieżącym roku ukończy 4 lata na wniosek rodzica może zostać zapisane do oddziału przedszkolnego.

 


Dokumenty do pobrania:

 
Wnioski o kontynuowanie nauki w klasie I i II Drukuj Email

Wnioski o kontynuowanie nauki w klasie I i II

  1. Dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 roku, które w roku szkolnym 2015/2016 uczęszczają do klasy II szkoły podstawowej, na wniosek rodziców, ZŁOŻONY DO 31 MARCA 2016 r., mogą w roku szkolnym 2016/2017  kontynuować naukę w klasie II szkoły podstawowej.
  2. Dzieci urodzone w 2009 roku, które w roku szkolnym 2015/2016 rozpoczęły naukę w klasie I szkoły podstawowej, na wniosek rodziców, ZŁOŻONY DO 31 MARCA 2016 r., mogą w roku szkolnym 2016/2017  kontynuować naukę w klasie I szkoły podstawowej.

Dziecko, którego rodzice złożyli wniosek o kontynuację nauki w tej samej klasie /czyli w I albo II/ w bieżącym roku szkolnym nie podlega klasyfikacji rocznej i promowaniu odpowiednio do klasy II bądź III, a tym samym nie otrzymuje świadectwa szkolnego promocyjnego. Natomiast od 01 września 2016 roku rozpoczyna naukę odpowiednio w klasie I bądź w klasie II.

Należy też podkreślić, że decyzja o kontynuowaniu nauki ponownie w tej samej klasie należy tylko do rodziców uczniów.

Wnioski można pobrać ze strony bądź bezpośrednio w szkole.

Podstawa prawna: art. 9 ust. 1 i 2, art. 11 ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016, poz. 35)

Dokumenty do pobrania:

 
Książka przed sądem Drukuj Email

 


Nasza szkoła w ramach promocji czytelnictwa organizuje wiele akcji i podejmuje różnorodne działania mające na celu zachęcenie uczniów do czytania. Jedną z takich form jest cykl „Spotkań z ciekawą książką”. W ramach tej akcji uczniowie klas V-VI przygotowali przedstawienie pt. „Książka przed sądem”, które obejrzeli wszyscy uczniowie naszej szkoły. W krótkiej scence starali się rozstrzygnąć problem dotyczący miejsca książki we współczesnym świecie. Uczniowie wcielili się w role bohaterów rozprawy sądowej. Mimo wielu oskarżeń pod adresem książki, wyrok był jednoznaczny, że z czytania nie wolno zrezygnować. Ważny i potrzebny jest postęp techniczny w dziedzinie nauki, jednak książka może współistnieć z innymi środkami przekazu, wspierając je i uzupełniając.

Mamy nadzieję, że spotkanie to pozwoli zrozumieć, jak ważną rolę w życiu każdego z nas odgrywa czytanie i zachęci do częstego sięgania po książki.

 

 

Więcej…
 
Walentynkowa poczta zakochanych Drukuj Email

Drugi tydzień lutego upłyną w naszej szkole pod hasłem "Walentynki".

Mówiliśmy w tym czasie o tym, jak wielką wartością jest miłość. Uruchomiliśmy pocztę walentynkową. Każdy uczeń z klas 0-6 mógł przekazać drugiej osobie miłe słowa, w samodzielnie wykonywanych na tą okazję kartkach walentynkowych. 15 lutego 2016r. odbyło się wręczanie walentynek. Rekordzistką w ilości otrzymanych kartek była Ania Kuraś z klasy drugiej.

14 lutego, miłość tryska, szczęście kipi,
nikt nie robi kwaśnej minki
w końcu to są walentynki.
W dniu Świętego Walentego,
Dajemy kartkę dla ukochanego.
On zawsze się odwdzieczy,
I kwiaty tobie wręczy.

 

Więcej…
 
Dzień Bezpiecznego Internetu Drukuj Email

9 lutego obchodzimy światowy Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „ Lepszy Internet zależy od Ciebie”.

Podczas tegorocznych obchodów DBI na zajęciach  komputerowych w klasach I – VI   zostały przeprowadzone zajęcia poświęcona tematyce zagrożeń w Sieci oraz zasad bezpiecznego korzystania z niej. Zajęcia zostały przeprowadzone na podstawie scenariuszy i materiałów (filmów, spotów, plików muzycznych) udostępnionych na stronie internetowej www.dzieckowsieci.pl. Ponadto uczniowie przygotowali gazetkę i plakaty dotyczące zasad bezpiecznego posługiwania się internetem.


 

Więcej…
 
Dzień Babci i Dzień Dziadka Drukuj Email

 

16 stycznia 2016 roku o godzinie 12:00 mury naszej szkoły odwiedziło zacne grono gości - Babcie i Dziadkowie zaproszeni przez swoje wnuczęta na uroczyste spotkanie organizowane co roku z okazji ich styczniowego święta.

 

Więcej…
 
Zabawa choinkowa Drukuj Email

16 stycznia 2016 roku, w pierwszy dzień ferii zimowych, szkoła nadal tętniła życiem, słychać było w niej gwar i muzykę. Tego dnia bowiem odbywała się coroczna zabawa karnawałowa dla naszych uczniów. Chętnych do zabawy nie zabrakło!

 

 

Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL


Designed by mgr Angelika Starzyk © 2013