eDziennik

MS Office 365

Kalendarz

września 2024
pwścpsn
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Licznik odwiedzin

DziśDziś21
WczorajWczoraj28
W tygodniuW tygodniu122
W miesiącuW miesiącu365
Wszystkie dniWszystkie dni430868

Aktualności
Sprawozdania Finansowe za rok 2018 Drukuj Email

INFORMACJA

Sprawozdania finansowe za 2018 r. – zgodnie z par. 34 ust. 9 , 10 Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów

w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2017 poz.1911 z późn. zm.) zostały opublikowane w:

bipgromnik - Biuletyn Informacji Publicznej  Urzędu Gminy Gromnik – na stronie głównej w zakładce „Budżet i majątek”,  w zakładce „Sprawozdania finansowe”.

 
3 MAJ Drukuj Email

3 MAJ

 

30 kwietnia 2019 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku akademię przygotowali uczniowie klasy 4 i 5. Z wielkim zaangażowaniem oraz przejęciem, przypomnieli społeczności szkolnej historię uchwalenia tego wyjątkowego dokumentu, znanego pierwotnie jako „Ustawa rządowa”. Zwrócili także wszystkim uwagę, że była to pierwsza w Europie i druga na świecie, konstytucja „dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic...”. Nie zabrakło przy tej okazji przypomnienia pięknych i wzniosłych polskich pieśni patriotycznych. Po akademii, uczniowie wraz z nauczycielami wykonali pamiątkowe zdjęcie formując z serc polską flagę.


Więcej…
 
Rocznica śmierci świętego Jana Pawla II Drukuj Email

Rocznica śmierci świętego Jana Pawla II

„Wstań, nie skupiaj się na swoich słabościach i wątpliwościach, żyj wyprostowany.”

 

2 kwietnia to data, która zajmuje w sercu Polaków szczególne miejsce. To dzień, w którym 14 lat temu odszedł do domu Ojca, nasz wielki rodak, ukochany papież - Jan Paweł II. Aby upamiętnić ten dzień, klasa II i III przygotowała krótki apel o Jego życiu. Uczniowie pokazali to, co ukształtowało młodego Wojtyłę. Przypomnieli, jakimi wartościami powinniśmy się kierować w naszym życiu, aby być po prostu dobrym człowiekiem.

Karol Wojtyła, przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Rodzina żyła skromnie. Matka umarła kiedy był jeszcze chłopcem. Oprócz pracy fizycznej podejmował też wysiłki artystyczne, takie jak udział w teatrze czy tworzenie poezji. W 1942 roku wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie. W 1946 roku przyjął święcenia kapłańskie. Po wojnie podjął studia w Rzymie. W roku 1958 został mianowany biskupem pomocniczym Krakowa, a w roku 1963 Karol Wojtyła został arcybiskupem metropolitą krakowskim. 16 października 1978 roku został papieżem. Przeżył zamach terrorystyczny na swe życie. Początek lat 90. przyniósł niestety chorobę Parkinsona, a w jej wyniku, pomimo modlitw tysięcy zgromadzonych wiernych, 2 kwietnia 2005 Jan Paweł II zmarł. Kanonizacja Papieża-Polaka odbyła się w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 r. w Rzymie. Święty Jan Paweł II był nazywany między innymi Misjonarzem wszystkich narodów, a także zapoczątkował tradycję Światowych Dni Młodzieży.


 

 

Więcej…
 
Festiwal Zawodów Drukuj Email


Festiwal Zawodów – Kraków

Wyjazd młodzieży z SP w Rzepienniku Marciszewskim

Uczeń kończący szkołę podstawową powinien posiadać obszerną wiedzę na temat dostępnych ścieżek dalszej edukacji, aby świadomie mógł wybrać najodpowiedniejszy dla siebie kierunek rozwoju.

Aby przygotować naszych uczniów do wyboru dalszej ścieżki kształcenia poprzez zapoznanie się z dostępną ofertą zawodów na rynku pracy (w tym zawodów deficytowych), dać szansę skorzystania z pomocy wykwalifikowanych doradców zawodowych, czy też skonfrontowania wiedzy o danym zawodzie z jego wymiarem praktycznym dla uczniów klas VII i VIII z ze Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Marciszewskim zorganizowaliśmy dnia 22 marca wyjazd do Krakowa na Festiwal Zawodów. .

Szeroki wachlarz ofert edukacyjno-zawodowych  podczas festiwalu zaprezentowały szkoły zawodowe, technika i przedsiębiorcy z terenu Małopolski . Wydarzenie to, dało nie tylko możliwość zaznajomienia się ze specyfiką branżową i specjalizacyjną, ale także pomagało określić osobiste predyspozycje zawodowe.

Festiwal zawodów to była też wspaniała okazja do wymiany dobrych praktyk i doświadczeń między nauczycielami i szkołami.

W festiwalu uczestniczyło 15 uczniów pod opieką pań wychowawczyń – Angeliki Lisowskiej i Romany Gąsiorowskiej oraz Pani  dyrektor Celiny Kwaśnej. Była to też okazja, by odbyć spacer po krakowskiej Starówce i miło spędzić czas w stolicy naszego województwa.

Więcej…
 
Wycieczka do Szymbarku – Małopolska Marzanna 2019 Drukuj Email

Wycieczka do Szymbarku – Małopolska Marzanna 2019

W Szymbarku, miejscowości w powiecie gorlickim, razem z młodzieżą z kilku powiatów Małopolski grupa 50 uczniów z naszej szkoły ostatecznie pożegnała zimę. Nie ma szans, żeby wróciła, bo została odprawiona, a raczej spalona. I to nie jedna, ale blisko dwieście kolorowych kukiełek, symboli odchodzących mrozów i śniegu.

Wycieczka odbyła się 21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Był to finał konkursu Małopolska Marzanna 2019, podczas którego laureatom wręczone zostały dyplomy oraz nagrody przez Panią Starostę powiatu gorlickiego – Marię Gubałę. Celem imprezy  jest edukacja dzieci i młodzieży szkolnej poprzez uczestnictwo w kultywowaniu regionalnych tradycji folklorystycznych, rozwijanie kreatywności i wyobraźni plastycznej oraz zdolności manualnych, a także promocja kultury ludowej Województwa Małopolskiego. Po części oficjalnej  odbył się uroczysty pochód z Marzannami nad rzekę Ropę, gdzie pod czujnym okiem strażaków zostały spalone. To jedyna taka impreza w Małopolsce. Organizowana już była po raz dziewiąty.

Warto dodać, że wśród prawie 200 ocenianych kukieł znalazło się 12 z naszej szkoły. Praca dzieci została doceniona, wyróżnienie zdobyli uczniowie z klasy II w kategorii klas I-III, natomiast uczennice z klasy VII zdobyły III miejsce w kategorii klas IV-VIII.

Wykonawcy  wykazali  się pomysłowością i fantazją. Były marzanny w stylu pogórzańskim, łemkowskim a nawet... indiańskim. Jedne z kartonów i papieru, inne ze słomy i patyków, a jeszcze kolejne z mchu. Niektóre małe  na kilkadziesiąt centymetrów, inne dorównywały wielkości człowieka.

W czasie pobytu w Szymbarku nasi uczniowie zwiedzili Dwór obronny z XVI wieku – dawną siedzibę rodu Gładyszów – Renesansowy kasztel szlachecki oraz „Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa”.  Obejmuje on 15 drewnianych budynków i innych obiektów (wiatraki, piec garncarski, olejarnia, studnia, ule) rozmieszczonych na około 2 ha terenu. Praktycznie wszystkie obiekty w skansenie oraz ich wyposażenie są oryginalne. W szymbarskim skansenie podziwialiśmy także kolekcję młocarni oraz powozów.

Była to bardzo kształcąca i udana wycieczka. Tak odprawiona zima raczej nie ma już wielkich szans na powrót, a my poznaliśmy nowe niezwykłe pod względem historii i walorów turystycznych miejsce.

 



 

 

Więcej…
 
ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI W PRZEDSZKOLU W RZEPIENNIKU MARCISZEWSKIM Drukuj Email


ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI W PRZEDSZKOLU

w RZEPIENNIKU MARCISZEWSKIM

„...Przez odpowiednią literaturę dla dzieci

kształtuje się przyszłego czytelnika,

któremu toruje się drogę do wielkiej poezji,

do literatury klasycznej... „

/Jan Brzechwa/

21 marca – pierwszego dnia kalendarzowej wiosny – obchodzony jest Światowy Dzień Poezji. Taki dzień to doskonała okazja do promowania czytania, tworzenia i nauczania o poezji. Od najmłodszych lat powinniśmy zarażać dzieci miłością do czytania. Istnieje wiele sposobów na zachęcenie ich do częstego sięgania po książkę.  W naszym przedszkolu dzieci wzięły udział w różnych działaniach związanych z rozwijaniem zainteresowania poezją oraz czytelnictwem. Rozmawiały o tym, kim jest poeta, czym jest poezja, o czym mogą być wiersze. W tym dniu czytane były ulubione wiersze dzieci, które w małych grupach wykonały do nich wspaniałe ilustracje.

Wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej czy Wandy Chotomskiej to klasyka literatury dziecięcej. Wiersze pełne przygód, w którym głównymi postaciami są zwierzęta i rośliny. Poza humorem, utwory zawierają zaskakujące zakończenie. Często poprzez zaprezentowaną historyjkę, uczą i wychowują, ośmieszają naganne zachowanie, a pochwalają dobre. Poezja dla dzieci jest napisana językiem dowcipnym. Utwory przedstawiają jakiś fragment rzeczywistości. Wiele z nich  ma ukryty morał lub przesłanie.

Uwieńczeniem naszych zajęć w przedszkolu był przyjazd uczestników Klubu Seniora 50+ z Gromnika, którzy w bajkowych przebraniach czytali naszym dzieciom wybrane wiersze, opowiadania i zagadki. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały czytanych utworów, a także uczestniczyły w rozmowach dotyczących ich treści. Razem z naszymi dziećmi tańczyli w rytm znanych przedszkolnych piosenek oraz wcielili się w aktorów pantomimy przedstawiając wiersz pt. „Rzepka”, w którą włączyły się wszystkie przedszkolaki.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom Klubu Seniora 50+ za przyjazd do nas oraz uatrakcyjnienie Światowego Dnia Poezji. Ten dzień był bardzo wyjątkowy, pełny przeżyć estetycznych, wpływających na rozwój zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.


Więcej…
 
Wiosna tuż, tuż Drukuj Email

Wiosna tuż, tuż

Wiosenne przygotowania widać wszędzie tam, gdzie okiem sięgnąć. Także u nas w szkole postanowiliśmy przywitać nową porę roku i poddać się tradycji związanej z przygotowaniem kukieł, które zatopione bądź spalone symbolizują odejście zimy, a nadejście wiosny. Nasze Marzanny przygotowywane w trójkach, parach czy indywidualnie, zostały zawiezione do Szymbarku, gdzie do 20 marca można je oglądać na wystawie w Skansenie Wsi Pogórzańskiej. Już 21 marca udamy się tam wspólnie, aby poznać wyniki konkursu na najpiękniejszą Małopolską Marzannę i uczestniczyć w obrzędzie pożegnania zimy – uroczystym orszaku z Marzannami nad brzeg rzeki Ropy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjeć przedstawiających nasze prace.


 

 

Więcej…
 
ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – ZAPOMNIANI BOHATEROWIE Drukuj Email


ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – ZAPOMNIANI BOHATEROWIE

 

Dnia 1 marca w całej Polsce odbywały się uroczystości związane z Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych. Również nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji. Uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę historyczną, a także  poznać losy zamordowanych polskich oficerów. „Żołnierze Wyklęci” to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Szacuje się, że w latach 1944-1956 w szeregach tzw. drugiej konspiracji uczestniczyło 120-180 tys. osób, przede wszystkim byłych żołnierzy Armii Krajowej, wspieranych przez kolejne tysiące pomagających im Polaków.

W Szkole Podstawowej w Rzepienniku Marciszewskim uczniowie mogli obejrzeć wystawę prac swoich kolegów i koleżanek z kl. IV-VIII oraz wziąć udział w konkursie historyczno-plastycznym pod hasłem „Żołnierze wyklęci w naszej pamięci” poświęconym tym, dla których wolności nie było. Konkurs polegał na indywidualnym wykonaniu pracy plastycznej dotyczącej wybranej postaci historycznej. Zainteresowanie konkursem było imponujące. W ten sposób uczczona została pamięć bohaterów i poszerzona wiedza uczniów o tych, którzy poświęcili się dla dobra naszej Ojczyzny.

 

Uczestnicy konkursu i zajęte miejsca:

I msce- Jakub Wisniowski, klasa 4

II msce- Dominika Noga, klasa 7

III msce- Aleksandra Kwaśna, klasa 4

IV msce- Dawid Gomułka, klasa 5

V msce- Dawid Kucharzyk, klasa 4

Gabriela Gomułka, klasa 5

Zuzanna Szymańska, klasa 5
Michał Kwaśny, klasa 4

Wyróżnienie: Mateusz Kwaśny -  klasa7, Amelia Karnia – klasa 6, Katarzyna Firlit – klasa 5


Więcej…
 
I Pomoc Przedmedyczna ze strażakami z OSP Drukuj Email

I Pomoc Przedmedyczna ze strażakami z OSP

Do zadań ustawowych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego należy m.in. działalność na rzecz zmniejszenia liczby wypadków przy pracy rolniczej i chorób zawodowych rolników oraz ich rodzin. Działalność ta polega przede wszystkim na upowszechnianiu wiedzy o bhp w gospodarstwie rolnym poprzez szkolenia, pogadanki, konkursy, pokazy, materiały popularyzatorskie i inne. W celu ograniczania skutków wypadków na terenach wiejskich Kasa już od ponad 15 lat współpracuje z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej w całym kraju i uczestniczy w wyposażaniu ich w zestawy ratownicze.

Dnia 1 marca strażacy z OSP pod okiem przedstawiciela z KRUS - u przypomnieli nam zasady BHP podczas udzielania I Pomocy Przedmedycznej.