Zegar

Kalendarz

październik 2019
pwścpsn
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Licznik odwiedzin

DziśDziś244
WczorajWczoraj94
W tygodniuW tygodniu1767
W miesiącuW miesiącu5174
Wszystkie dniWszystkie dni252994

Aktualności
DLA NIEPODLEGŁEJ Drukuj Email

 


DLA NIEPODLEGŁEJ

 

Przekonani o słuszności przekonania, że bez pieśni patriotycznej świętowanie
100-lecia niepodległości byłoby jak husaria bez skrzydeł, uczniowie klasy VII naszej szkoły przygotowali pod kierunkiem wychowawczyni pani Romany Gąsiorowskiej pieśń dla uczczenia tej doniosłej rocznicy obchodzonej uroczyście w naszym kraju. Przygotowali utwór- „Dziś idę walczyć mamo”, nagrali i zgłosili do konkursu „ZaŚpiewaj i Ty Niepodległej”.

Kiedyś pieśń dodawała odwagi walczącym o wolność,  dziś zaś wyraża radość i dumę z suwerennej Polski. Przypomina burzliwe dzieje ojczyzny i jej trudne drogi do niepodległości.

Postawa naszych uczniów świadczy o chęci pielęgnowania przez nich postaw patriotycznych i pamięci historycznej.

Gratulujemy udanego przedsięwzięcia.

 

 

Więcej…
 
Pokaz iluzji Drukuj Email

Pokaz iluzji

W środę, 24 października, odbył się pokaz iluzjonistyczny. W magicznych sztuczkach uczestniczyli także uczniowie. Najmłodsi otrzymali balony, a wszyscy w dobrych humorach wróciliśmy do klas.

 

 

Więcej…
 
Obchody Dnia Głośnego Czytania Drukuj Email

Obchody Dnia Głośnego Czytania

Dnia 16 października, dzieci z klas młodszych wraz z nauczycielami uczcili Dzień Głośnego Czytania. Na „warsztat” wzięli, ostatnio popularną wśród uczniów, książkę o Słodziakach „Gang Słodziaków”. Na tę okazję dzieci przyniosły ze sobą pluszaki, a także zrobione przez siebie maski zwierząt.

 


 

 

Więcej…
 
Dzień Edukacji Narodowej Drukuj Email

Dzień Edukacji Narodowej

 

W piątek, 12 października, obchodziliśmy w naszej szkole uroczystości związane z Dniem Nauczyciela oraz Ślubowaniem klasy pierwszej. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

 


 

 

Więcej…
 
Sprzątanie świata Drukuj Email

„Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”

To hasło tegorocznej edycji sprzątania świata, w którą włączyli się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.
W trzecim tygodniu września, dzieci z młodszych
i starszych klas, zaopatrzone w rękawiczki i worki na śmieci, wyruszyły na ścieżki Rzepiennika Marciszewskiego, aby upiększyć okolicę, zbierając to, co na ziemi nie powinno się znaleźć. Uczniowie
z wielkim zaangażowaniem wykonywali swoje zadanie, które w efekcie nie tylko poprawiało wygląd naszej okolicy, ale przypominało nam jak ważna jest segregacja odpadów, tym samym wyrabiając u dzieci nawyk dbania o naszą planetę od najmłodszych lat.

 

 

 

Więcej…
 
Spotkanie ze świadkiem historii Drukuj Email

Spotkanie ze świadkiem historii

We wrześniu w naszej szkole odbyło się spotkanie ze świadkiem historii – panem Bajorkiem z Gromnika i jego żoną. Pan Bajorek przejmująco opowiadał o swoim dzieciństwie i latach wojny. Jego żona o smutnych wydarzeniach lat późniejszych. Uczniowie słuchali z zainteresowaniem i wzruszeniem. Dzięki takim spotkaniom ze świadkami historii uczniowie mają szansę poznać dzieje swojego regionu i losy osób, które przeciwstawiając się na różne sposoby nazizmowi i komunizmowi, przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości i budowy społeczeństwa obywatelskiego. Losy świadków służą do zrekonstruowania przebiegu wydarzeń, ukazują ich kontekst społeczny i pozwalają poczuć klimat przeszłości. To niepowtarzalna szansa, by uczniowie zetknęli się z tematami, które znają z podręczników i lekcji historii. Dla wielu z nich takie spotkanie jest bardzo ważnym, poruszającym doświadczeniem, które pomaga w zrozumieniu skomplikowanych dziejów narodu.

Dziękujemy panu Krzysztofowi Mikrut za pomoc w zorganizowaniu spotkania.

 

 

Więcej…
 
Wycieczka do Dębna i Tarnowa Drukuj Email

Wycieczka do Dębna i Tarnowa

 

W dniu 28 września 2018 r. dziesięcioosobowa grupa uczniów klasy 7 pod opieką wychowawcy pani Romany Gąsiorowskiej udała się na wycieczkę do zamku w Dębnie i na zwiedzanie stolicy naszego powiatu-miasta Tarnowa. Wyjazd był zorganizowany w ramach projektu na 100 lecie odzyskania niepodległości Polski przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich pt. „Historia zatrzymana w kadrze-edycja 2018”. Jednym z punktów realizowanego projektu przez naszą szkołę był wyjazd grupy na w/w wycieczkę.

Na początku pani przewodnik zapoznała uczniów z makietą i historią  zamku
i  opowiedziała o obronnych elementach budowli. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie komnat i zapoznanie z najsłynniejszą legendą Dębna. Wieść ludowa głosi, że jeden z Tarłów miał piękną córkę ze złotymi warkoczami, która zakochała się w biednym dworzaninie i złożyła mu śluby wierności. Gdy ojciec się o tym dowiedział kazał ją zamurować w wieżyczce przy zamkowej sali koncertowej.

Uczniowie zobaczyli spiżarnię i zamkową kuchnię. Uczestniczyli w lekcji muzealnej „Tajemnice zamkowej kuchni i spiżarni”, nabyli wiedzę o ziołach i potrawach, jakie spożywano na zamku, zasadach przechowywania i sporządzania potraw. Mogli samodzielnie wykonać chlebek z mąki
i wody w formie niewielkiego podpłomyka. Niektórzy na chwile wcielili się w postać zielarki
i nadwornego kucharza.

Drugim punktem było zwiedzania miasta Tarnowa i jego najważniejszych zabytków oraz poznanie miejsc pamięci. Rozpoczęło się ono od Poczty Głównej i teatru w kierunku ulicy Wałowej placu katedralnego i zwiedzania katedry. Uczniowie zobaczyli Pomnik Nieznanego Żołnierza, Pomnik króla Władysława Łokietka, Ławeczkę Poetów. Później zobaczyliśmy Rynek
i kamieniczki oraz tarnowską  Bimę. Wycieczkę w miłej atmosferze zakończyliśmy przy Starej Łaźni,
w miejscu, z którego odbył się pierwszy transport więźniów do Oświęcimia.

 

 

Więcej…
 
Spotkanie z panem policjantem Drukuj Email

Spotkanie z policjantem

 

Już na początku roku, a dokładniej 5 września, w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem dzielnicowym, Łukaszem Kiełbasą. W trosce o bezpieczeństwo uczniów, Pan Łukasz, popierając swoje słowa przykładami, przypomniał o prawidłowym zachowaniu na drodze, w szkole i w domu. Mówił między innymi o tym, aby:

- unikać nieznajomych i nic od nich nie brać;

- przechodzić przez jezdnię tylko w widocznym miejscu;

- nosić odblaski;

- trzymać się lewej strony jezdni, jeśli na drodze nie ma chodnika;

Oraz o wielu innych zasadach, których każdy z nas powinien przestrzegać, aby zachować bezpieczeństwo.

 

 

 

Więcej…
 
Historia zatrzymana w kadrze... Drukuj Email

Historia zatrzymana w kadrze… to projekt Fundacji Wspierania Edukacji i Kultury "Synergia" adresowany do 16 szkół podstawowych z kilku gmin powiatu tarnowskiego dofinansowany ze środków FIO, a jego realizacja odbywać się będzie w roku szkolnym 2018/19. Szkolnym koordynatorem projektu jest nauczycielka języka polskiego p. Romana Gąsiorowska.

W trakcie realizacji zadań  projektowych, w których znajdują się odniesienia do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,  dziesięcioosobowa grupa uczniów z naszej szkoły będzie przeprowadzać wywiady z najstarszymi mieszkańcami Rzepiennika Marciszewskiego,  poszukiwać  czarno-białych, ponad 50-letnich zdjęć, przedstawiających nie tylko miejsca naszej miejscowości,  ale także jej byłych mieszkańców. Uczestnicy projektu z pomocą starszych członków rodzin lub sąsiadów będą opisywać historie związane z utrwalonymi na fotografiach miejscami i osobami. Kolejne zadanie polegać będzie na odnajdywaniu starych przedmiotów codziennego użytku (np. żelazka na dusze, narzędzia gospodarstwa domowego) i fotografowaniu ich. Tutaj także korzystając  pomocy starszego pokolenia uczestnicy będą opisywać zasady działania oraz przeznaczenie odnalezionych przedmiotów. Następnie zrobią zdjęcie współczesnej wersji odnalezionego przedmiotu, o ile taki przedmiot nadal jest w użyciu.

Uczestnicy projektu wezmą także udział w specjalnie opracowanym dla nich kursie komputerowym oraz lekcjach muzealnych w zamku w Dębnie. Odbędą wycieczkę do Muzeum Zamek w Dębnie i do Tarnowa, gdzie zapoznają się z najważniejszymi historycznymi obiektami, pomnikami.

Na zakończenie projektu powstanie publikacja poprojektowa, gdzie zostaną zamieszczone wytwory prac dzieci oraz odbędzie się Finał Projektu, w którym każda grupa zaprezentuje wypracowane materiały.

 


 

 

Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL


Designed by mgr Angelika Starzyk © 2013