Zegar

Kalendarz

styczeń 2019
pwścpsn
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Licznik odwiedzin

DziśDziś6
WczorajWczoraj190
W tygodniuW tygodniu744
W miesiącuW miesiącu3311
Wszystkie dniWszystkie dni196248

Aktualności
„MAGICZNE ANDRZEJKI” Drukuj Email

Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada w wigilię Andrzejek. Miały one dać odpowiedź na długo oczekiwane pytania. W Wigilię Św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość.
Tradycje wróżb przetrwały do dzisiaj.

Obecnie Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Koniec listopada, to czas Andrzejek – czarów, wróżenia, przepowiadania co przed nami. Nasi uczniowie również chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Zebraliśmy się więc większą gromadą, by  wspólnie się pobawić, poczarować, powróżyć. Dowiedzieliśmy się co nas czeka w niedalekiej przyszłości (kto musi uważać na zdrowie, kto spotka kogoś dawno nie widzianego, ile prezentów dostaną od Mikołaja…) i tej bardziej odległej (np. dotyczącego tego jaki zawód wybiorą jak już dorosną). Było nawet czarowanie prawdziwą czarodziejską różdżką i życzenia na przyszłość.

Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom szczególnie, że tradycyjnie miały również krótką zabawę przy dźwiękach wesołej muzyki oraz słodki poczęstunek.


Więcej…
 
VII Międzynarodowy Konkurs Artystyczny „Ars Astronimica” Drukuj Email

VII Międzynarodowy Konkurs Artystyczny „Ars Astronimica”

 

Stowarzyszenie Astronomia Nowa i Obserwatorium Astronomiczne Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim zaprosiły do udziału w konkursie artystycznym o tematyce astronomicznej i astronautycznej. W konkursie mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani, a zwłaszcza młodzież szkolna i akademicka. Na konkurs można było przesyłać wszelkie prace artystyczne o wydźwięku astronomicznym. W naszej szkole konkurs pilotowała pani Agnieszka Łajka. Zainteresowanie było duże. Nasi uczniowie zajęci wysokie miejsca i wyróżnienia.

II miejsce – Gabriela Gomułka

III miejsce – Zuzanna Cudek, Dawid Gomułka, Oliwia Kras, Norbert Wąsowski oraz Przedszkole z Rzepiennika Marciszewskiego.

 

 

 

Więcej…
 
„ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU” Drukuj Email

24 listopada 2017r. dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Miś Paddington, Coralgol, Uszatek, Jogi, Puchatek – wszystkie misie obchodzą swoje święto.
Tego szczególnego dnia dzieci przybyły do Przedszkola ze swoimi ulubionymi pluszowymi przytulankami, które były honorowymi gośćmi. Zasiadły one na specjalnie przygotowanym miejscu dla misiaczków, czekając cierpliwie na przebieg wydarzeń.
Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania dzieci z historią pluszowego misia oraz przypomnienia najsławniejszych bohaterów spotykanych w dziecięcej literaturze i filmach animowanych. Następnie przedszkolaki obejrzały projekcję popularnej bajki „Miś Uszatek”. Kolejnym punktem spotkania była gimnastyka z misiem oraz zabawy przy piosenkach o misiach. Wzięły one również udział w quizie: „Co wiemy o misiach” oraz w degustacji przysmaków w kąciku „Słodkie, małe co nie co”. Sprawdzone zostały także umiejętności manualne w konkursie plastycznym „W krainie pluszowego niedźwiadka”. Na zakończenie dzieci zostały zaproszone na przyjęcie urodzinowe.
Dzień ten był pełen wrażeń. Na pewno powtórzymy go w przyszłym roku.


Więcej…
 
„Pyszna i zdrowa sałatka owocowa” Drukuj Email

„Pyszna i zdrowa sałatka owocowa”

Sezon na pyszne owoce trwa! Nie zapominamy o tym także w szkole i  przedszkolu. Każdy uczeń, mały i duży już wie, jak ważne są dla nas owoce – nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim – zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Dlatego też dzieci postanowiły zrobić pyszną i zdrową sałatkę owocową. Były przygotowania: umyliśmy owoce, przybory kuchenne, a także nasze ręce. Kiedy wszystko już było gotowe, przystąpiliśmy do krojenia owoców, mieszania i … degustacji. Ach, co to była za uczta! Sałatka smakowała wyśmienicie – nie wiemy, czy dlatego, że owoce były pyszne, czy dlatego że sami ją przyrządziliśmy? Już planujemy kolejną zdrową i smaczną potrawę.

 


 

 

Więcej…
 
„JESIENNY SPACER PRZEDSZKOLAKÓW” Drukuj Email

„JESIENNY SPACER PRZEDSZKOLAKÓW”

 

Przedszkolaki wybrały się na spacer do pobliskiego placu wokół kościoła, aby zebrać dary „Pani Jesieni” i przynieść je do naszej szkoły. Przedszkolaki oprócz zbierania kasztanów i kolorowych jesiennych liści przypominały sobie nazwy drzew, takich jak: dąb, klon, kasztanowiec, lipa, poznanych wcześniej w przedszkolu na zajęciach dydaktycznych. Podziwiały również najstarsze drzewa, które rosną przy kościele. Po powrocie do przedszkola dzieci wraz ze swoją Panią wykonały jesienne bukiety. Wyglądały one cudnie. Był to aktywnie spędzony czas na świeżym powietrzu, który sprawił dzieciom wiele radości.


Więcej…
 
II Szkolny Konkurs Recytacji Wierszy Patriotycznych Drukuj Email

 


Po raz drugi w Szkole Podstawowej w Rzepienniku Marciszewskim odbył się Konkurs Recytacji Poezji Patriotycznej. Artystyczna rywalizacja organizowana przez szkołę spotkała się z wielkim zainteresowaniem dzieci i młodzieży. W konkursie wzięło udział 59 młodych mistrzów słowa mówionego.


Zadaniem uczestników – jak określili organizatorzy - była recytacja utworu lub jego fragmentu autorstwa polskich poetów tworzących w kraju lub na emigracji w różnych okresach „zniewolenia ojczyzny”: zaborów, I i II wojny światowej, czy czasów komunizmu. A samego konkursu – popularyzacja twórczości o takim charakterze oraz rozbudzanie uczuć patriotycznych. Ma on w swym założeniu  służyć rozwojowi kultury słowa mówionego dzieci i młodzieży, rozbudzać wrażliwość na piękno poezji oraz sprzyjać twórczej wymianie doświadczeń artystycznych. Ponadto ma na celu zachęcić uczniów do poszanowania tradycji narodowych związanych z walką o niepodległość Polski.

 

Uczestników oceniano w dwóch kategoriach wiekowych: klas 0-III i IV-VII. W tej pierwszej triumfował Michał Kwaśny z klasy II , II miejsce wywalczyli Aleksandra Kwaśna z klasy II i  Igor Gomułka z klasy I, III miejsce zajął Jakub Wiśniowski z klasy III, IV- Dawid Kucharzyk z klas II, V- Maja Zięcina z klasy II. W drugiej grupie wiekowej I miejsce ex aequo zajęli: Mateusz Kwaśny z klasy VI i Oliwia Smosna z klasy VII, II- Zuzanna Cudek z klasy VI, III- Oliwia Kras z klasy VI, IV- Amelia Karnia z klasy V, V- Wiktor Łątka z klasy VI.

 

Komisja konkursowa dokonała oceny według następujących kryteriów:

1. Dobór repertuaru, ze szczególnym uwzględnieniem własnych poszukiwań repertuarowych,

2. Interpretacja utworu,

3. Kultura słowa i mowy,

4. Ogólny wyraz artystyczny.

Przy doborze repertuaru komisja zwracała uwagę na samodzielność wyboru tekstu oraz  ich wartości artystyczne, a także zawarte w nich treści moralne – postawy, zachowania, stosunek do człowieka i kraju rodzinnego.

Uwzględniała również dostosowanie ich do możliwości poznawczych i siły głosu recytatora. Wybrany utwór powinien stanowić zamkniętą całość, opatrzoną pointą.

Po przeprowadzonym konkursie laureaci otrzymali nagrody, a pozostali uczestnicy upominki.

Więcej…
 
OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 2017 Drukuj Email

Trzy państwa się zebrały, kraj nasz podzieliły, niezależnej Polsce rządy narzuciły. Ale na przekór zaborcom wiara w Polakach nie zginęła. 10 listopada , w przeddzień rocznicy obchodziliśmy w naszej szkole  Narodowe Święto Niepodległości.


11 listopada 2017 rok to 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli.

 

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, a wybór 11 listopada był nieprzypadkowy. 11 listopada 1918 po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa. Dzień odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętnia przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu. Marszałek Piłsudski w tym dniu został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Po negocjacjach Piłsudskiego z Centralną Radą Żołnierską 11 listopada 1918 r. wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego. W nocy żołnierze rozbroili niemiecki garnizon, który stacjonował w Warszawie. Dzień później, 12.11. 1918 Rada Regencyjna powierzyła Piłsudskiemu misję tworzenia rządu.

 

Dramatyczne losy Polaków, wcielonych do trzech zaborów, ich upór w dążeniu do niezależności, trud walki i poświęcenia oraz ogromny patriotyzm oddali uczniowie w swoim okolicznościowym programie pt. „ Pociąg do wolności” przygotowanym pod kierunkiem pani Justyny Wszołek. 


 

Więcej…
 
Oczyszczacz powietrza Drukuj Email

 


Od 20 października dzięki inicjatywie i wsparciu rodziców przedszkolaków w sali przedszkola został

zamontowany oczyszczacz powietrza. Urządzenie to ma za zadanie obniżenie ilości lotnych związków

chemicznych, zarodników pleśni roztoczy wirusów, bakterii, pyłów zawieszonych większych niż 0,3um.

Filtr HEPA zastosowany w urządzeniu ma zdolność wyłapywania 99,97% cząsteczek.

Na czas próby zamontowano także czujnik badający na żywo poziom pyłów pm1 pm2.5 i pm10 aby

zobrazować skuteczność pracy urządzenia. Czujnik będzie udostępniony jeszcze do 22 listopada.

Każdy z rodziców może śledzić wyniki działania urządzenie poprzez aplikację KANAREK na telefony

z systemem android lub w internecie po przez stronę looko2.

Dodatkowe informacje i linki:

Link do strony z czujnikiem

 
Wyjście na cmentarz parafialny i wojskowy Drukuj Email

W Dzień Zaduszny uczniowie klas I-VII wspólnie z wychowawcami i księdzem katechetą, udali się na parafialny cmentarz by nawiedzić groby najbliższych. Wizytę na na cmentarzu rozpoczęliśmy wspólną modlitwą przy figurze Jezusa Frasobliwego. Następnie z zniczami udaliśmy się na groby naszych najbliższych.

W listopadzie uczniowie naszej szkoły, jak co roku przed Świętem Niepodległości, wybrali się  do najbliższego miejsca pamięci w naszej okolicy – na cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej , który znajduje się w lasku przy drodze na Ostrzesze. Czyścili krzyże, grabili opadające jesienią liście, złożyli kwiaty i zapalili znicze, mówiąc, że to wszystko po to, aby nie zapomnieć. 


 

Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL


Designed by mgr Angelika Starzyk © 2013