eDziennik

MS Office 365

Kalendarz

września 2024
pwścpsn
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Licznik odwiedzin

DziśDziś13
WczorajWczoraj28
W tygodniuW tygodniu114
W miesiącuW miesiącu357
Wszystkie dniWszystkie dni430860

Aktualności
Wycieczka do Wiśnicza Drukuj Email

23 października 2019r. młodsza społeczność szkoły wybrała się na wycieczkę do Wiśnicza w celu zwiedzania tamtejszego zamku.  Jego początki wiążą się z działalnością gospodarczą Kmitów herbu Szreniawa, którzy około połowy XIV w. rozpoczęli tworzenie wokół Wiśnicza klucza posiadłości ziemskich. Wzniesiony w tym czasie zamek pełnił funkcję obronnej rezydencji właścicieli.  Dzieje zamku oraz jego mieszkańców przybliżył nam przewodnik, którego wszyscy uczniowie słuchali z wielkim zainteresowaniem. Dodatkową atrakcją dla był udział w multimedialnej projekcji Bastion VR, podczas której uczniowie wyruszyli w wirtualną podróż w czasie, łączącą ekscytującą zabawę z informacją o przeszłości.

 

 


 

 

Więcej…
 
Dąbry Drukuj Email



 

 

MANIFESTACJA PATRIOTYCZNA  - DĄBRY 2019


W 75. rocznicę tragedii oddziału „Regina II” batalionu Armii Krajowej „Barbara”, 
w  Dąbrach odbyła się manifestacja patriotyczna, w której aktywnie uczestniczyli uczniowie klasy VIII.  Obchody rozpoczęły się polową mszą się w intencji poległych. Następnie licznie zgromadzeni uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik, gdzie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów, oddając hołd tragicznie zmarłym partyzantom.

Manifestacja miała miejsce na obficie zbroczonym krwią pobojowisku. W miejscu gdzie stała stodoła, w której rozpoczął się partyzancki dramat, wznosi się drewniany krzyż
i duży, kamienny obelisk, na którym widnieje napis: „Miejsce uświęcone krwią żołnierzy Armii Krajowej oddziału Regina II”, poległym w walce o wolność Ojczyzny 17 X 1944 r.

Poniżej, nad brzegiem potoku, gdzie we wspólnym dole pogrzebano pierwotnie poległych żołnierzy, wznosi ku niebu ramiona żelazny krzyż a na pobliskiej polanie leśnej obok pobojowiska usytuowany jest skromny, partyzancki cmentarz. Spoczywa na nim przeniesionych tu 18 żołnierzy partyzanckiego odziały „Regina II”, którzy śnią wieczny sen
o wolnej Polsce…”.

Oddali swe życie  Bogu i Ojczyźnie wierząc, że ich trud i  śmierć nie pójdą na marne… Jesteśmy im wdzięczni i winni patriotyczną pamięć.

 


 



Więcej…
 
DEN Drukuj Email

Dzień Nauczyciela 2019


Dzień Edukacji Narodowej to jeden z tych dni w trakcie roku, kiedy uwaga wszystkich skupia się na szkole, na nauczycielach, na uczniach. To jest dzień, w którym wszyscy szkole dobrze życzą. Życzą, aby nauczyciele pracowali jak najlepiej, aby byli zadowoleni ze swojej pracy i aby efekty tej pracy przynosiły dobre efekty, aby dzieci i młodzież uczący się w szkołach byli zadowoleni, ale także chętnie zdobywali nowe umiejętności o poszerzali horyzonty swojej wiedzy.

14 października 2019 r. podczas uroczystego apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie naszej szkoły podziękowali swoim nauczycielom za trud wkładany w ich wychowanie i kształcenie.

Uczniowie klasy 8 w humorystyczny sposób przedstawili epizody szkolnej rzeczywistości. Dzięki temu pokazali, że praca nauczyciela wcale nie jest taka łatwa. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w ramach podziękowania obdarowali wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły symbolicznym upominkiem. Rada Rodziców złożyła wszystkim nauczycielom serdeczne życzenia. Nad przebiegiem uroczystości czuwała pani Romana Gąsiorowska – wychowawca klasy 8.

 

 


 

 

Więcej…
 
Noc Naukowców Drukuj Email



MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW 2019


27 września odbyła się jedna z najbardziej wyjątkowych nocy tego roku – Małopolska Noc Naukowców. W 9 małopolskich miastach zaroiło się od naukowców, ekspertów i głodnych wiedzy uczestników.

Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski oraz przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca, jak również zachęcenie ich do wybrania takiej ścieżki zawodowej.

Małopolska Noc Naukowców to wyjątkowa impreza dla wyjątkowych gości – ciekawych świata, aktywnych, zainteresowanych eksperymentami, zabawą, rywalizacją,                a przede wszystkim nauką i najnowszymi osiągnięciami różnych jej dyscyplin. W tym roku klasa 8 pod opieką wychowawcy – pani Romany Gąsiorowskiej uczestniczyła w  13. edycji tego wydarzenia. Odwiedziliśmy mury I LO, III LO, Szkoły Szczepanika oraz PWSZ. Poprzez pokazy, prezentacje, doświadczenia, wykłady i warsztaty, w których braliśmy udział każdy miał niepowtarzalną szansę uzyskania odpowiedzi     na nurtujące go pytania: „dlaczego” i „jak to się dzieje?”. Niektórzy doszli do wniosku, że bycie naukowcem to świetny
i niesamowicie fascynujący pomysł na karierę zawodową.

Tak trzymać!

 

 



Więcej…
 
Akcja Sprzątanie Świata Drukuj Email


" SPRZĄTANIE ŚWIATA"


W poniedziałek 23 września, uczniowie naszej szkoły biorąc udział

w ogólnopolskiej akcji

"Sprzątanie świata" wzięli się

do roboty i usunęli śmieci zalegające w naszej okolicy. Celem akcji  jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Tegoroczne działania uświadomiły uczniom,

że wyrzucone do rowów lub porzucone

w lesie szklane i plastikowe butelki, foliowe torby

i opakowania po produktach spożywczych, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Praca na rzecz ochrony środowiska trwa w naszej szkole przez cały rok.


Więcej…
 
BUDŻET OBYWATELSKI WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO Drukuj Email


Przypominamy o głosowaniu na zadanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego!!!

W celu oddania głosu należy odwiedzić stronę

www.bo.malopolska.pl

(zakładka: głosowanie),

a następnie oddać głos na zadanie

TAR 33: ZAGOSPODAROWANIE SKARPY PRZY RONDZIE W GROMNIKU POPRZEZ NASADZENIE KRZEWÓW, TAWUŁ, BERBERYSÓW I INNYCH SKALNIAKÓW


Oddaj swój głos, to nic nie kosztuje:-)


 
Wycieczka do Oświęcimia i Skawiny Drukuj Email


 

Wycieczka do Oświęcimia i Skawiny

Oświęcim, miejsce jednej z największych tragedii w historii ludzkości, powinien odwiedzić każdy człowiek. Dlatego też uczniowie klas VI-VIII naszej szkoły z wychowawcami udali się 23 września 2019 r. na wycieczkę do muzeum. Dawny niemiecki obóz koncentracyjny zrobił na odwiedzających niezwykłe wrażenie, gdyż pozwolił przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę hitlerowskich zbrodni.

Celem wycieczki było poznanie zjawiska holocaustu na tle wydarzeń II wojny światowej i okupacji w Polsce, kształtowanie świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci, uświadomienie uczniom wymiaru ludzkiego okrucieństwa, a z drugiej strony wizerunek ludzi umierających bez prawa do godności, budzenie szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka bez względu na rasę i wyznanie oraz poznanie martyrologii narodu polskiego i żydowskiego oraz innych narodów podczas II wojny światowej.

Zwiedzanie rozpoczęto od wystaw urządzonych w niektórych z ocalałych baraków, poprzez komory gazowe, krematorium i Auschwitz II - Birkenau (Brzezinkę), gdzie z wieży strażniczej można ocenić skalę tego największego nazistowskiego obozu śmierci.

Dawny niemiecki obóz koncentracyjny zrobił „odwiedzających” niezwykłe wrażenie, pozwolił przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę Holokaustu.

Wizyta w Muzeum była nie tylko lekcją historii ale i znakomitą formą kształtowania świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci.

W drodze powrotnej udało się zobaczyć Muzeum Regionalne w Skawinie – Skarbnicę Historii i Kultury Miasta. Dzięki gościnności Pana Dyrektora poznaliśmy wspaniałe zbiory muzealne świadczące o  historii miasta, jego zabytkach, zwyczajach, obrzędach kultywowanych w dawnych czasach  wśród mieszkańców gminy Skawina i poza nią.



Więcej…
 
Międzynarodowy Dzień Kropki Drukuj Email

DZIEŃ KROPKI . . .

Od pięciu lat 15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy.

"Kropka" to napisana oszczędnym językiem i pięknie zilustrowana historia dziewczynki, która nie wierzy we własne możliwości. Ta opowieść poruszyła serca wielu dorosłych, którzy czytając ją swoim dzieciom, uczniom rozmawiają o talentach drzemiących w każdym z nas. Książka odniosła niebywały sukces i została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, a nawet wydana alfabetem Braille’a!

Uczniowie i nauczyciele na całym świecie  organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować.     W naszej szkole również kontynuowania jest ta tradycja.  Uczniowie rozmawiają o swoich mocnych stronach, wspólnie tworzą "kropkowe" dzieła i wzajemnie się inspirują.


 


 

 

Więcej…
 
Narodowe Czytanie 2019 Drukuj Email



W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do akcji Narodowe  Czytanie wspólnie

z Biblioteką Publiczną w Rzepienniku Marciszewskim. 8. edycja Narodowego Czytania pod hasłem „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie” skupiła uwagę na polskich nowelach. Były to: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Bruno Schulza, "Orka" Władysława Reymonta, "Rozdziobią nas kruki, wrony" Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza oraz "Sawa" Henryka Rzewuskiego. Uczniowie z wielkim przejęciem występowali

z fragmentami tekstów. Nowele czytały również panie: Bogusława Krzak, Dorota Mędrek i Romana Gąsiorowska.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego W 2018 roku wspólnie przeczytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Na przyszły rok Pan Prezydent zapowiedział „ Balladynę” Juliusza Słowackiego.



Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL


Designed by mgr Angelika Starzyk © 2013