Zegar

Kalendarz

październik 2019
pwścpsn
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Licznik odwiedzin

DziśDziś234
WczorajWczoraj94
W tygodniuW tygodniu1757
W miesiącuW miesiącu5164
Wszystkie dniWszystkie dni252984

Aktualności
W URZĘDZIE GMINY Drukuj Email

W URZĘDZIE  GMINY

W dniu 23 listopada uczniowie naszej szkoły spotkali się z Panem Wójtem gminy Gromnik Bogdanem Staszem, który zapoznał ich z funkcjonowaniem urzędu. Celem spotkania była realizacja zadania wynikającego z realizowanego przez uczniów projektu edukacyjnego „Gmina, w której mieszkam”.

Gmina jest podstawowym szczeblem samorządu terytorialnego w Polsce. Z założenia realizuje ona wszystkie zadania publiczne o znaczeniu lokalnym, które nie zostały przypisane innym organom administracji publicznej. Urząd gminy jest miejscem, gdzie wójt wraz z urzędnikami, jako władza wykonawcza,  realizuje zadania określone w ustawach oraz decyzje i postanowienia rady gminy. W urzędzie gminy obywatel może otrzymać dowód osobisty, akt małżeństwa, urodzenia lub zgonu, zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą,  otrzymać zezwolenie na budowę, rozbudowę i rozbiórkę, zapłacić niektóre podatki itp. Zainteresowany może spotkać się z  wójtem i porozmawiać na temat ważnych spraw i inicjatyw dotyczących gminy, złożyć skargę, petycję, wnioski, prosić o pomoc i wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych.

 

 

 

Więcej…
 
Żywa lekcja historii- z wizytą w ZSOiZ w Gromniku Drukuj Email

Żywa lekcja historii- z wizytą w ZSOiZ w Gromniku

Życie codzienne Galicji okresu międzywojennego 1918-1939” to tytuł wystawy,  przygotowanej w ramach  projektu Niepodległa w murach Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku. Wystawę mogliśmy obejrzeć dzięki zaproszeniu przez dyrekcję szkoły. Eksponaty, które zostały zebrane pochodzą także z wcześniejszego okresu, z początku XIX wieku. Osobami tworzącymi wystawę byli uczniowie, ich rodziny oraz nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku. Eksponaty zostały także użyczone przez osoby spoza społeczności szkolnej, z prywatnych zbiorów i kolekcji. Część ekspozycji to przedmioty wypożyczone z Izby Tradycji Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie oraz ze zbiorów parafialnych. W ramach projektu w sali, gdzie znajduje się wystawa odbyła się dla naszych uczniów lekcja historii, która przyczynia się do przeniesienia treści abstrakcyjnych, teoretycznych poznanych w szkole na płaszczyznę konkretnych przedmiotów, obrazów, które można obejrzeć. Lekcja muzealna umożliwiła wyjście poza tradycyjne ramy szkolnego nauczania, rozbudziła  naturalną ciekawość dzieci i młodzieży. Poprowadziły ja Pani dr Małgorzata Hołda – Kuchnik oraz Pani mgr Anna Gaj. Wystawa obejmuje 100 eksponatów ujętych w cztery bloki tematyczne: życie na wsi, w kościele, w urzędzie i na policji w okresie międzywojnia.

 

 

 

 

 

 

Więcej…
 
Zuzanny pobyt w Warszawie Drukuj Email

Zuzanny pobyt w Warszawie

W dniach 15.11.2018 r./czwartek/ - 18.11.2018 r./niedziela/ odbyła się konkursowa podróż do Warszawy. Razem z moją mamą już w czwartek po południu wsiadłyśmy do autobusu linii  Gorlice –Kraków, a potem  pojechałyśmy pociągiem do Warszawy. Podróż była bardzo przyjemna i czas płynął mi szybko. Nocleg miałyśmy w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Wojskowej Akademii Technicznej.

W piątek od samego rana zaczęły się atrakcje. Pojechaliśmy bez przewodnika, który się spóźnił, tramwajem do Muzeum Powstania Warszawskiego. Od rozpoczęcia zwiedzania było słychać w głębiach muzeum ryk samolotów i huk walących się murów. Było to miejsce, w którym można było sobie wyobrazić, jak ludzie walczyli i próbowali przetrwać podczas powstania. Zbierałam tam kartki z powstania warszawskiego. Są w nich zawarte informacje, co się działo w każdym dniu powstania. Później wybraliśmy się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Mogliśmy tam zobaczyć groby bohaterów powstania warszawskiego oraz wielu ludzi zasłużonych dla Polski. Oprowadzał nas pan, który uczestniczył w ekshumacji żołnierzy zamordowanych  po wojnie przez NKWD.  Po obiedzie zwiedzaliśmy Stare Miasto. Widzieliśmy Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, a także wiele pomników i gmachów takich jak uniwersytety, biblioteki i bazyliki. Ze Starego Miasta pojechaliśmy metrem do Śródmieścia. Byłam zachwycona jak szybko można się przenieść z jednego miejsca na drugie. Wysiedliśmy koło Pałacu Kultury i Nauki. Wyjechaliśmy na jego XXX piętro i oglądaliśmy panoramę Warszawy po zmroku.  Po wielu wrażeniach wróciliśmy do hotelu na nocleg. Na drugi dzień po śniadaniu zaczęły się warsztaty z panem Pawłem "Underem" Przewoźnym. Jest on raperem, ale także reżyserem. Mieliśmy zajęcia dotyczące profilaktyki uzależnień, a później zaczęliśmy pisać tekst piosenki rapowej o powstaniu warszawskim. Po warsztatach jeszcze raz pojechaliśmy na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Rozstawiliśmy ponad 100 biało-czerwonych zniczy i kwiaty. W niedzielę od samego rana zaczęliśmy nagrywać klip. Każdy mógł spróbować i wykazać się  umiejętnościami w tej dziedzinie z profesjonalnym sprzętem.  Po nagraniu i wspólnym obiedzie wszyscy się pożegnaliśmy. Na tym skończyła  się moja przygoda z Warszawą.

Przeżyłam niesamowite chwile, poznałam nowych kolegów i koleżanki, zobaczyłam wspaniałe nasze zabytki, mieszczące się w stolicy, a teraz czekam na ukazanie się finałowego klipu, nad którym pracowaliśmy. Warto było się przygotować do konkursu i wyjechać na tak wspaniałą przygodę.

Zuzanna Cudek. kl. 7

 


 

 

Więcej…
 
Tarnów – pierwsze niepodległe Drukuj Email

Tarnów – pierwsze niepodległe

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział 14 listopada w dwugodzinnej prelekcji historycznej pt. „Pierwsze niepodległe”. Prelekcję poprowadził historyk – członek Polskiego Towarzystwa Historycznego i Kapituły Obchodów 100-lecia Niepodległości w Tarnowie pan Zbigniew Mierosławski. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Historia zatrzymana w kadrze” realizowanego przez Fundację Wspierania Edukacji i Kultury „Synergia”.

Nasz Gość w bardzo interesujący sposób przybliżył uczniom dzień odzyskania niepodległości w kontekście pierwszego niepodległego miasta – Tarnowa. Dzieci z uwagą słuchały wypowiedzi prelegenta popartych archiwalnymi zdjęciami i fragmentami gazet i czasopism. Wiadomości, zdobyte przez dzieci podczas spotkania, będą wykorzystane w konkursie, który odbędzie się na wiosnę.

 

 

 

 

 

Więcej…
 
„Pocztówka okolicznościowa na 100-lecie odzyskania niepodległości” Drukuj Email

„Pocztówka okolicznościowa na 100-lecie odzyskania niepodległości”

Konkurs ten był organizowany w ramach projektu „Historia zatrzymana w kadrze”, a jego główne cele dotyczyły uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, rozbudzania szacunku dla historii Polski oraz rozwijania umiejętności plastycznych. Uczestnicy konkursu wykonali kilkanaście pocztówek okolicznościowych nawiązujących tematycznie do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Powołana komisja konkursowa wybrała 5 prac, które zostały przekazane organizatorom do II etapu konkursu.

 


 

 

Więcej…
 
Warsztaty fotograficzne Drukuj Email

Warsztaty fotograficzne

W poniedziałek 12 listopada, 10-osobowa grupa uczestników projektu „Historia zatrzymana w kadrze” spędziła na warsztatach komputerowo-fotograficznych, na których uczyli się podstaw fotografii, skanowania i obróbki cyfrowej zdjęć oraz przygotowywali się do prowadzenia bloga. Pod okiem trenera, pana Grzegorza Skrzyniarza, uczniowie robili zdjęcia w plenerze i w pomieszczeniu. Zajęciom, w efekcie których uczniowie stworzyli pokaźną galerię fotografii, towarzyszyła miła atmosfera. Na koniec wykonali sobie wspólne zdjęcie przed budynkiem szkoły. 
POLSKO, żyj długo i pozostań niepodległa! Drukuj Email

POLSKO,  żyj długo i pozostań niepodległa!

Świętujmy i cieszmy się wolnym krajem ojczystym, bądźmy dumni z życia
w pięknym kraju, bądźmy  dumnymi z bycia Polakami życzmy wielu lat pokoju
i wolności!

W związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w  naszej szkole odbywa się szereg działań, imprez i konkursów poświęconych tej doniosłej  uroczystości celebrowanej w całej Ojczyźnie.

W piątek 9 listopada 2018 r. odbył się uroczysty apel  z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjnie w obchody tego pięknego święta włączają się wszyscy uczniowie. Każda z klas przygotowała wybrane zadanie, by uczcić Niepodległą. Na wstępie obchodów uczniowie klasy VI i VII przedstawili najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do powrotu  naszej Ojczyzny na mapę Europy po 123 latach zaborów. W ciekawym montażu słowno-poetyckim przestawili historię Polski w datach, czyli najważniejsze wydarzenia wraz z krótkim rysem historycznym. Przypomnieli tragedię rozbiorów, trudne lata walk o niepodległość i radość z odzyskania wolności. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat minionych, ale jakże ważnych dla pamięci naszego narodu, wydarzeń. Najmłodsi z oddziału przedszkolnego i uczniowie pozostałych klas zaśpiewali piosenki patriotyczne biorąc udział II Szkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznej.

Uroczystość ta była piękną lekcją historii i dumy z bycia Polakami.

Ponadto młodzież uczestniczyła w wielu innych imprezach i konkursach z tej okazji choćby rajd rowerowy „100 km na 100-lecie Niepodległości”, „ ZaŚpiewaj Niepodległej”, czy „ Pocztówka na 100- lecie Niepodległości”. To tylko najważniejsze przedsięwzięcia podejmowane dla uczczenia doniosłego jubileuszu naszego kraju. Jesteśmy dumni z bycia Polakami.

 

 

Więcej…
 
POWSTAŃCY WARSZAWSCY - BOHATEROWIE MŁODEGO POKOLENIA Drukuj Email

POWSTAŃCY WARSZAWSCY - BOHATEROWIE MŁODEGO POKOLENIA

W ramach projektu realizowane były w naszej szkole dwa podstawowe elementy programowe ogólnopolski konkurs wiedzy o Powstaniu Warszawskim oraz 3-dniowy edukacyjny pobyt laureatów konkursu w Warszawie.

W ogólnopolskim konkursie, w którym kilkuset uczestników zmierzyło się z pytaniami zawartymi w arkuszu konkursowym brało udział 8 uczniów naszej szkoły z klas VII i VIII. Zwyciężczynia okazała się Zuzanna Cudek z klasy VII. Głównym celem projektu była edukacja młodego pokolenia Polaków na temat ważnych wydarzeń z najnowszej historii Polski – w tym wypadku z wydarzeń i Bohaterów Powstania Warszawskiego. Projekt miał za zadanie budować wartości patriotyczne, poczucie dumy oraz wspólnoty narodowej. Efektem projektu natomiast zwiększenie zainteresowania tematyką historyczną w pokoleniu młodych Polaków – uczniów szkół.

Prace oceniły komisje konkursowe, w skład której weszli m.in. historycy, nauczyciele, pracownicy IPN. Laureaci konkursu wyjechali do Warszawy. Tam, podczas 3-dniowego pobytu zwiedzali Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Cmentarz Powązkowski, a także odbyli dwudniowe warsztaty artystyczne – filmowe oraz muzyczne. Końcowym efektem projektu będzie utwór hip-hop, który zostanie napisany i wykonany przez laureatów projektu, a teledysk do niego również będzie nakręcony przez uczestników zadania

Głównym celem projektu była edukacja młodego pokolenia Polaków na temat ważnych wydarzeń z najnowszej historii Polski – w tym wypadku z wydarzeń i Bohaterów Powstania Warszawskiego. Projekt miał za zadanie budować wartości patriotyczne, poczucie dumy oraz wspólnoty narodowej. Efektem projektu natomiast zwiększenie zainteresowania tematyką historyczną w pokoleniu młodych Polaków – uczniów szkół.

 

Wyniki konkursu

I miejsce – Zuzanna Cudek, kl.7
II m-sce- Bartłomiej Gomułka , kl.8
III m-sce- Marta Bajorek,kl.7
IV m-sce – Oliwia Kras,kl.7
V m-sce – Dominika Noga, kl.7

Ponadto w zmaganiach konkursowych brali udział: Roman Noga, Aleksander Cudek i  Wiktor Łątka z klasy 7.

 


 

 

Więcej…
 
HEROSI NIEPODLEGŁEJ — Kąśna Dolna Drukuj Email

HEROSI NIEPODLEGŁEJ — Kąśna Dolna

6 listopada uczniowie naszej szkoły brali udział we wspaniałej lekcji historycznej biorąc udział w spektaklu w ramach Festiwalu Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc można było zobaczyć widowisko teatralne "Herosi Niepodległej" w wykonaniu aktorów Koła Teatralnego "Improwizacja" z Gromnika. Kanwą przedstawienia była historia trzech zasłużonych dla niepodległości postaci - Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa i Ignacego Jana Paderewskiego.

Przy okazji wizyty w Kąśnej uczniowie mogli również  zwiedzić Dworek Paderewskiego  i obejrzeć wystawę zatytułowaną „Wokół Manru - jedynej opery Ignacego Jana Paderewskiego” autorstwa Adama Czopka

 

 

 

Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL


Designed by mgr Angelika Starzyk © 2013