Zegar

Kalendarz

maj 2020
pwścpsn
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Licznik odwiedzin

DziśDziś26
WczorajWczoraj159
W tygodniuW tygodniu754
W miesiącuW miesiącu7955
Wszystkie dniWszystkie dni308073

Aktualności
Szkoła pamięta Drukuj Email

Pamięć naszym obowiązkiem

SZKOŁA PAMIĘTA


Cmentarze, mogiły i kwatery wojenne są miejscami pamięci narodowej nie tylko Polaków, ale także obywateli innych państw. Przypominają one         o krwawych walkach toczonych przez żołnierzy różnych narodowości           o wolność .

Co roku uczniowie naszej szkoły w okresie listopada przed świętem niepodległości porządkują   mogiły żołnierzy z okresu I wojny światowej usytuowane w pobliskim lasku .

W tym roku przyłączyliśmy się do akcji MEN – „Szkoła pamięta”. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Więcej…
 
Koncert Moniuszko Drukuj Email
MONIUSZKO DLA WSZYSTKICH  - Kraków

 

29 października klasa VIII wraz z wychowawcą panią Romana Gąsiorowską oraz  panią Dyrektor Celiną Kwaśną brały udział w  wyjątkowym wydarzeniu – koncercie zamykającym oficjalne obchody Roku Moniuszkowskiego w Krakowie! Wydarzenie zgromadziło w ICE Kraków – największej sali koncertowej Krakowa – ponad 400 wykonawców i blisko 1700 słuchaczy.

 
Wycieczka do Wiśnicza Drukuj Email

23 października 2019r. młodsza społeczność szkoły wybrała się na wycieczkę do Wiśnicza w celu zwiedzania tamtejszego zamku.  Jego początki wiążą się z działalnością gospodarczą Kmitów herbu Szreniawa, którzy około połowy XIV w. rozpoczęli tworzenie wokół Wiśnicza klucza posiadłości ziemskich. Wzniesiony w tym czasie zamek pełnił funkcję obronnej rezydencji właścicieli.  Dzieje zamku oraz jego mieszkańców przybliżył nam przewodnik, którego wszyscy uczniowie słuchali z wielkim zainteresowaniem. Dodatkową atrakcją dla był udział w multimedialnej projekcji Bastion VR, podczas której uczniowie wyruszyli w wirtualną podróż w czasie, łączącą ekscytującą zabawę z informacją o przeszłości.

 

 


 

 

Więcej…
 
Dąbry Drukuj Email 

 

MANIFESTACJA PATRIOTYCZNA  - DĄBRY 2019


W 75. rocznicę tragedii oddziału „Regina II” batalionu Armii Krajowej „Barbara”, 
w  Dąbrach odbyła się manifestacja patriotyczna, w której aktywnie uczestniczyli uczniowie klasy VIII.  Obchody rozpoczęły się polową mszą się w intencji poległych. Następnie licznie zgromadzeni uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik, gdzie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów, oddając hołd tragicznie zmarłym partyzantom.

Manifestacja miała miejsce na obficie zbroczonym krwią pobojowisku. W miejscu gdzie stała stodoła, w której rozpoczął się partyzancki dramat, wznosi się drewniany krzyż
i duży, kamienny obelisk, na którym widnieje napis: „Miejsce uświęcone krwią żołnierzy Armii Krajowej oddziału Regina II”, poległym w walce o wolność Ojczyzny 17 X 1944 r.

Poniżej, nad brzegiem potoku, gdzie we wspólnym dole pogrzebano pierwotnie poległych żołnierzy, wznosi ku niebu ramiona żelazny krzyż a na pobliskiej polanie leśnej obok pobojowiska usytuowany jest skromny, partyzancki cmentarz. Spoczywa na nim przeniesionych tu 18 żołnierzy partyzanckiego odziały „Regina II”, którzy śnią wieczny sen
o wolnej Polsce…”.

Oddali swe życie  Bogu i Ojczyźnie wierząc, że ich trud i  śmierć nie pójdą na marne… Jesteśmy im wdzięczni i winni patriotyczną pamięć.

 


 Więcej…
 
DEN Drukuj Email

Dzień Nauczyciela 2019


Dzień Edukacji Narodowej to jeden z tych dni w trakcie roku, kiedy uwaga wszystkich skupia się na szkole, na nauczycielach, na uczniach. To jest dzień, w którym wszyscy szkole dobrze życzą. Życzą, aby nauczyciele pracowali jak najlepiej, aby byli zadowoleni ze swojej pracy i aby efekty tej pracy przynosiły dobre efekty, aby dzieci i młodzież uczący się w szkołach byli zadowoleni, ale także chętnie zdobywali nowe umiejętności o poszerzali horyzonty swojej wiedzy.

14 października 2019 r. podczas uroczystego apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie naszej szkoły podziękowali swoim nauczycielom za trud wkładany w ich wychowanie i kształcenie.

Uczniowie klasy 8 w humorystyczny sposób przedstawili epizody szkolnej rzeczywistości. Dzięki temu pokazali, że praca nauczyciela wcale nie jest taka łatwa. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w ramach podziękowania obdarowali wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły symbolicznym upominkiem. Rada Rodziców złożyła wszystkim nauczycielom serdeczne życzenia. Nad przebiegiem uroczystości czuwała pani Romana Gąsiorowska – wychowawca klasy 8.

 

 


 

 

Więcej…
 
Noc Naukowców Drukuj EmailMAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW 2019


27 września odbyła się jedna z najbardziej wyjątkowych nocy tego roku – Małopolska Noc Naukowców. W 9 małopolskich miastach zaroiło się od naukowców, ekspertów i głodnych wiedzy uczestników.

Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski oraz przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca, jak również zachęcenie ich do wybrania takiej ścieżki zawodowej.

Małopolska Noc Naukowców to wyjątkowa impreza dla wyjątkowych gości – ciekawych świata, aktywnych, zainteresowanych eksperymentami, zabawą, rywalizacją,                a przede wszystkim nauką i najnowszymi osiągnięciami różnych jej dyscyplin. W tym roku klasa 8 pod opieką wychowawcy – pani Romany Gąsiorowskiej uczestniczyła w  13. edycji tego wydarzenia. Odwiedziliśmy mury I LO, III LO, Szkoły Szczepanika oraz PWSZ. Poprzez pokazy, prezentacje, doświadczenia, wykłady i warsztaty, w których braliśmy udział każdy miał niepowtarzalną szansę uzyskania odpowiedzi     na nurtujące go pytania: „dlaczego” i „jak to się dzieje?”. Niektórzy doszli do wniosku, że bycie naukowcem to świetny
i niesamowicie fascynujący pomysł na karierę zawodową.

Tak trzymać!

 

 Więcej…
 
Akcja Sprzątanie Świata Drukuj Email


" SPRZĄTANIE ŚWIATA"


W poniedziałek 23 września, uczniowie naszej szkoły biorąc udział

w ogólnopolskiej akcji

"Sprzątanie świata" wzięli się

do roboty i usunęli śmieci zalegające w naszej okolicy. Celem akcji  jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Tegoroczne działania uświadomiły uczniom,

że wyrzucone do rowów lub porzucone

w lesie szklane i plastikowe butelki, foliowe torby

i opakowania po produktach spożywczych, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Praca na rzecz ochrony środowiska trwa w naszej szkole przez cały rok.


Więcej…
 
BUDŻET OBYWATELSKI WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO Drukuj Email


Przypominamy o głosowaniu na zadanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego!!!

W celu oddania głosu należy odwiedzić stronę

www.bo.malopolska.pl

(zakładka: głosowanie),

a następnie oddać głos na zadanie

TAR 33: ZAGOSPODAROWANIE SKARPY PRZY RONDZIE W GROMNIKU POPRZEZ NASADZENIE KRZEWÓW, TAWUŁ, BERBERYSÓW I INNYCH SKALNIAKÓW


Oddaj swój głos, to nic nie kosztuje:-)


 
Wycieczka do Oświęcimia i Skawiny Drukuj Email


 

Wycieczka do Oświęcimia i Skawiny

Oświęcim, miejsce jednej z największych tragedii w historii ludzkości, powinien odwiedzić każdy człowiek. Dlatego też uczniowie klas VI-VIII naszej szkoły z wychowawcami udali się 23 września 2019 r. na wycieczkę do muzeum. Dawny niemiecki obóz koncentracyjny zrobił na odwiedzających niezwykłe wrażenie, gdyż pozwolił przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę hitlerowskich zbrodni.

Celem wycieczki było poznanie zjawiska holocaustu na tle wydarzeń II wojny światowej i okupacji w Polsce, kształtowanie świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci, uświadomienie uczniom wymiaru ludzkiego okrucieństwa, a z drugiej strony wizerunek ludzi umierających bez prawa do godności, budzenie szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka bez względu na rasę i wyznanie oraz poznanie martyrologii narodu polskiego i żydowskiego oraz innych narodów podczas II wojny światowej.

Zwiedzanie rozpoczęto od wystaw urządzonych w niektórych z ocalałych baraków, poprzez komory gazowe, krematorium i Auschwitz II - Birkenau (Brzezinkę), gdzie z wieży strażniczej można ocenić skalę tego największego nazistowskiego obozu śmierci.

Dawny niemiecki obóz koncentracyjny zrobił „odwiedzających” niezwykłe wrażenie, pozwolił przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę Holokaustu.

Wizyta w Muzeum była nie tylko lekcją historii ale i znakomitą formą kształtowania świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci.

W drodze powrotnej udało się zobaczyć Muzeum Regionalne w Skawinie – Skarbnicę Historii i Kultury Miasta. Dzięki gościnności Pana Dyrektora poznaliśmy wspaniałe zbiory muzealne świadczące o  historii miasta, jego zabytkach, zwyczajach, obrzędach kultywowanych w dawnych czasach  wśród mieszkańców gminy Skawina i poza nią.Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL


Designed by mgr Angelika Starzyk © 2013