Zegar

Kalendarz

kwiecień 2020
pwścpsn
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Licznik odwiedzin

DziśDziś123
WczorajWczoraj309
W tygodniuW tygodniu788
W miesiącuW miesiącu123
Wszystkie dniWszystkie dni291399

Aktualności
BUDŻET OBYWATELSKI WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO Drukuj Email


Przypominamy o głosowaniu na zadanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego!!!

W celu oddania głosu należy odwiedzić stronę

www.bo.malopolska.pl

(zakładka: głosowanie),

a następnie oddać głos na zadanie

TAR 33: ZAGOSPODAROWANIE SKARPY PRZY RONDZIE W GROMNIKU POPRZEZ NASADZENIE KRZEWÓW, TAWUŁ, BERBERYSÓW I INNYCH SKALNIAKÓW


Oddaj swój głos, to nic nie kosztuje:-)


 
Wycieczka do Oświęcimia i Skawiny Drukuj Email


 

Wycieczka do Oświęcimia i Skawiny

Oświęcim, miejsce jednej z największych tragedii w historii ludzkości, powinien odwiedzić każdy człowiek. Dlatego też uczniowie klas VI-VIII naszej szkoły z wychowawcami udali się 23 września 2019 r. na wycieczkę do muzeum. Dawny niemiecki obóz koncentracyjny zrobił na odwiedzających niezwykłe wrażenie, gdyż pozwolił przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę hitlerowskich zbrodni.

Celem wycieczki było poznanie zjawiska holocaustu na tle wydarzeń II wojny światowej i okupacji w Polsce, kształtowanie świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci, uświadomienie uczniom wymiaru ludzkiego okrucieństwa, a z drugiej strony wizerunek ludzi umierających bez prawa do godności, budzenie szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka bez względu na rasę i wyznanie oraz poznanie martyrologii narodu polskiego i żydowskiego oraz innych narodów podczas II wojny światowej.

Zwiedzanie rozpoczęto od wystaw urządzonych w niektórych z ocalałych baraków, poprzez komory gazowe, krematorium i Auschwitz II - Birkenau (Brzezinkę), gdzie z wieży strażniczej można ocenić skalę tego największego nazistowskiego obozu śmierci.

Dawny niemiecki obóz koncentracyjny zrobił „odwiedzających” niezwykłe wrażenie, pozwolił przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę Holokaustu.

Wizyta w Muzeum była nie tylko lekcją historii ale i znakomitą formą kształtowania świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci.

W drodze powrotnej udało się zobaczyć Muzeum Regionalne w Skawinie – Skarbnicę Historii i Kultury Miasta. Dzięki gościnności Pana Dyrektora poznaliśmy wspaniałe zbiory muzealne świadczące o  historii miasta, jego zabytkach, zwyczajach, obrzędach kultywowanych w dawnych czasach  wśród mieszkańców gminy Skawina i poza nią.Więcej…
 
Międzynarodowy Dzień Kropki Drukuj Email

DZIEŃ KROPKI . . .

Od pięciu lat 15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy.

"Kropka" to napisana oszczędnym językiem i pięknie zilustrowana historia dziewczynki, która nie wierzy we własne możliwości. Ta opowieść poruszyła serca wielu dorosłych, którzy czytając ją swoim dzieciom, uczniom rozmawiają o talentach drzemiących w każdym z nas. Książka odniosła niebywały sukces i została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, a nawet wydana alfabetem Braille’a!

Uczniowie i nauczyciele na całym świecie  organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować.     W naszej szkole również kontynuowania jest ta tradycja.  Uczniowie rozmawiają o swoich mocnych stronach, wspólnie tworzą "kropkowe" dzieła i wzajemnie się inspirują.


 


 

 

Więcej…
 
Narodowe Czytanie 2019 Drukuj EmailW tym roku szkolnym przystąpiliśmy do akcji Narodowe  Czytanie wspólnie

z Biblioteką Publiczną w Rzepienniku Marciszewskim. 8. edycja Narodowego Czytania pod hasłem „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie” skupiła uwagę na polskich nowelach. Były to: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Bruno Schulza, "Orka" Władysława Reymonta, "Rozdziobią nas kruki, wrony" Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza oraz "Sawa" Henryka Rzewuskiego. Uczniowie z wielkim przejęciem występowali

z fragmentami tekstów. Nowele czytały również panie: Bogusława Krzak, Dorota Mędrek i Romana Gąsiorowska.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego W 2018 roku wspólnie przeczytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Na przyszły rok Pan Prezydent zapowiedział „ Balladynę” Juliusza Słowackiego.Więcej…
 
I znów zabrzmiał pierwszy dzwonek…. Drukuj Email

2 września w Szkole Podstawowej w Rzepienniku Marciszewskim zabrzmiał znowu dzwonek obwieszczający rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2019/2020. Było to wielkie przeżycie dla maluchów, które po raz pierwszy pojawiły się w naszej społeczności uczniowskiej, a także dla starszych uczniów, którzy z radością znów powitali mury kochanej szkoły po przerwie wakacyjnej.

 

O godz. 8.00 dzieci, rodzice i nauczyciele zebrali się na uroczystej mszy świętej, aby Bogu powierzyć najbliższe dziesięć miesięcy wytężonej pracy

i nauki. Potem wszyscy udali się na apel, podczas którego pani dyrektor Celina Kwaśna serdecznie powitała zgromadzonych. Omówiła organizację roku szkolnego,  przedstawiła nowych nauczycieli i życzyła dzieciom wielu sukcesów w nauce.

 

Ten dzień był wyjątkowy również z innej przyczyny. Przeżywaliśmy bowiem  80 rocznicę wybuchu II wojny. Z tej okazji przystąpiliśmy do Ogólnopolskiej Akcji „ Przerwany Marsz” . Projekt ten był próbą stosownego podziękowania pokoleniu Dzieci Wojny za to, co zrobili dla Polski, mimo tego, że czas okupacji, który naznaczył ich dzieciństwo,

z pewnością skruszył przekonanie o dobru drzemiącym w ludziach

i sprawiedliwości dziejowej . Wspólnie z przedstawicielami tego pokolenia przekroczyliśmy  próg naszej szkoły , by w sposób symboliczny dokończyć ich przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację.

 

Młodzież klasy VIII pod kierunkiem wychowawcy – p. Romany przygotowała okolicznościowy program artystyczny. Po spotkaniu z wychowawcami

i zapoznaniu się z planem lekcji uczniowie powrócili do domów. Przez najbliższe miesiące dzieci będą pilnie się uczyć i rozwijać zainteresowania, by

w czerwcu z dumą i radością odebrać świadectwo.

 


 

 

Więcej…
 
„Miłosierni od Rzepiennika aż po krańce świata” Drukuj Email

 

„Miłosierni od  Rzepiennika aż po krańce świata”

Wielkim Sukcesem  Szkolnego Koła Caritas  było dostanie się do  etapu rejonowego w Tarnowie i prezentacja projektu „Miłosierni od  Rzepiennika aż po krańce świata” w ramach „Mieć wyobraźnię Miłosierdzia”. Nasza szkoła znalazła się w pierwszej piątce na 150 szkół biorących udział w projekcie.

„Miłosierni od  Rzepiennika aż po krańce świata”.


Więcej…
 
Wyjazd nad morze Drukuj Email

NASZ POBYT NAD MORZEM

Już kolejny raz  byliśmy  nad morzem. Tym razem w Jastrzębiej Górze w ośrodku MODERNA.  Podczas kilkudniowego pobytu  braliśmy  udział w różnego typu zajęciach i wycieczkach – do Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz Słowińskiego parku Narodowego.

Stałym punktem były spacery na plażę, a także do centrum Jastrzębiej Góry na deptak Światowida. Miejsce to jest niezwykle urocze i przyciąga swoim klimatem nawet najmłodszych, którzy chętnie spacerowali uliczkami Jastrzębiej, nie tylko w oczekiwaniu na pyszne gofry, lody,  czy zapiekanki. Piękne spacery miały miejsce także do Gwiazdy Północy – najdalej wysuniętego na północ punktu Polski i Lisiego Jaru.

Wszyscy z radością wyruszali   na plażę, budowali pomysłowe zamki i budowle z piasku, urządzały konkursy akrobatyki lub skoków w dal, ochoczo grały w piłkę.

Dni nad morzem minęły szybko, co mamy nadzieję oznacza, że też ciekawie. Pobyt - Jastrzębia Góra 2019 - już za nami, w myślach i w sercach pozostaną cudownie spędzone chwile przy pięknej, słonecznej pogodzie i miłej, przyjaznej atmosferze.

Wspomnieniom zapewne towarzyszyć będzie szum fal i krzyki mew .

 


 

 

Więcej…
 
HISTORIA ZATRZYMANA W KADRZE - FINAŁ Drukuj Email

HISTORIA ZATRZYMANA W KADRZE - FINAŁ

10 czerwca w Domu Kultury w Tuchowie uczestniczyliśmy w finale projektu „Historia zatrzymana w kadrze” organizowanego przez Fundację Wspierania Edukacji i Kultury „Synergia”, a dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. W projekcie oprócz naszej brało udział 15 szkół z powiatu tarnowskiego.
Spotkanie rozpoczął muzyczny akcent w wykonaniu zespołu smyczkowego ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Tuchowie . Następnie, po krótkim wprowadzeniu, przedstawienie historyczne pt. „100 lat młodości” zaprezentowała grupa teatralna z SP we Wróblowicach.
Kolejnym punktem było zaprezentowanie wypracowanych materiałów przez poszczególne grupy projektowe oraz prezentacja laureatów konkursów organizowanych w ramach projektu.
Dyplomy i nagrody laureatom konkursów wręczał Zastępca Burmistrza Tuchowa pan Wiktor Chrzanowski.
Nasza Zuzia została laureatem konkursu literackiego „Podróże dalekie i bliskie”.
Serdecznie dziękujemy za możliwość udziału w projekcie i fantastyczną przygodę.

 

Historia zatrzymana w kadrze.


Więcej…
 
Wyjazd do teatru Drukuj Email

Wyjazd do teatru maluchów 

 

Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL


Designed by mgr Angelika Starzyk © 2013