Zegar

Kalendarz

marzec 2019
pwścpsn
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Licznik odwiedzin

DziśDziś104
WczorajWczoraj193
W tygodniuW tygodniu657
W miesiącuW miesiącu3130
Wszystkie dniWszystkie dni206758

Aktualności
POWSTAŃCY WARSZAWSCY - BOHATEROWIE MŁODEGO POKOLENIA Drukuj Email

POWSTAŃCY WARSZAWSCY - BOHATEROWIE MŁODEGO POKOLENIA

W ramach projektu realizowane były w naszej szkole dwa podstawowe elementy programowe ogólnopolski konkurs wiedzy o Powstaniu Warszawskim oraz 3-dniowy edukacyjny pobyt laureatów konkursu w Warszawie.

W ogólnopolskim konkursie, w którym kilkuset uczestników zmierzyło się z pytaniami zawartymi w arkuszu konkursowym brało udział 8 uczniów naszej szkoły z klas VII i VIII. Zwyciężczynia okazała się Zuzanna Cudek z klasy VII. Głównym celem projektu była edukacja młodego pokolenia Polaków na temat ważnych wydarzeń z najnowszej historii Polski – w tym wypadku z wydarzeń i Bohaterów Powstania Warszawskiego. Projekt miał za zadanie budować wartości patriotyczne, poczucie dumy oraz wspólnoty narodowej. Efektem projektu natomiast zwiększenie zainteresowania tematyką historyczną w pokoleniu młodych Polaków – uczniów szkół.

Prace oceniły komisje konkursowe, w skład której weszli m.in. historycy, nauczyciele, pracownicy IPN. Laureaci konkursu wyjechali do Warszawy. Tam, podczas 3-dniowego pobytu zwiedzali Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Cmentarz Powązkowski, a także odbyli dwudniowe warsztaty artystyczne – filmowe oraz muzyczne. Końcowym efektem projektu będzie utwór hip-hop, który zostanie napisany i wykonany przez laureatów projektu, a teledysk do niego również będzie nakręcony przez uczestników zadania

Głównym celem projektu była edukacja młodego pokolenia Polaków na temat ważnych wydarzeń z najnowszej historii Polski – w tym wypadku z wydarzeń i Bohaterów Powstania Warszawskiego. Projekt miał za zadanie budować wartości patriotyczne, poczucie dumy oraz wspólnoty narodowej. Efektem projektu natomiast zwiększenie zainteresowania tematyką historyczną w pokoleniu młodych Polaków – uczniów szkół.

 

Wyniki konkursu

I miejsce – Zuzanna Cudek, kl.7
II m-sce- Bartłomiej Gomułka , kl.8
III m-sce- Marta Bajorek,kl.7
IV m-sce – Oliwia Kras,kl.7
V m-sce – Dominika Noga, kl.7

Ponadto w zmaganiach konkursowych brali udział: Roman Noga, Aleksander Cudek i  Wiktor Łątka z klasy 7.

 


 

 

Więcej…
 
HEROSI NIEPODLEGŁEJ — Kąśna Dolna Drukuj Email

HEROSI NIEPODLEGŁEJ — Kąśna Dolna

6 listopada uczniowie naszej szkoły brali udział we wspaniałej lekcji historycznej biorąc udział w spektaklu w ramach Festiwalu Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc można było zobaczyć widowisko teatralne "Herosi Niepodległej" w wykonaniu aktorów Koła Teatralnego "Improwizacja" z Gromnika. Kanwą przedstawienia była historia trzech zasłużonych dla niepodległości postaci - Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa i Ignacego Jana Paderewskiego.

Przy okazji wizyty w Kąśnej uczniowie mogli również  zwiedzić Dworek Paderewskiego  i obejrzeć wystawę zatytułowaną „Wokół Manru - jedynej opery Ignacego Jana Paderewskiego” autorstwa Adama Czopka

 

 

 

Więcej…
 
DLA NIEPODLEGŁEJ Drukuj Email

 


DLA NIEPODLEGŁEJ

 

Przekonani o słuszności przekonania, że bez pieśni patriotycznej świętowanie
100-lecia niepodległości byłoby jak husaria bez skrzydeł, uczniowie klasy VII naszej szkoły przygotowali pod kierunkiem wychowawczyni pani Romany Gąsiorowskiej pieśń dla uczczenia tej doniosłej rocznicy obchodzonej uroczyście w naszym kraju. Przygotowali utwór- „Dziś idę walczyć mamo”, nagrali i zgłosili do konkursu „ZaŚpiewaj i Ty Niepodległej”.

Kiedyś pieśń dodawała odwagi walczącym o wolność,  dziś zaś wyraża radość i dumę z suwerennej Polski. Przypomina burzliwe dzieje ojczyzny i jej trudne drogi do niepodległości.

Postawa naszych uczniów świadczy o chęci pielęgnowania przez nich postaw patriotycznych i pamięci historycznej.

Gratulujemy udanego przedsięwzięcia.

 

 

Więcej…
 
Pokaz iluzji Drukuj Email

Pokaz iluzji

W środę, 24 października, odbył się pokaz iluzjonistyczny. W magicznych sztuczkach uczestniczyli także uczniowie. Najmłodsi otrzymali balony, a wszyscy w dobrych humorach wróciliśmy do klas.

 

 

Więcej…
 
Obchody Dnia Głośnego Czytania Drukuj Email

Obchody Dnia Głośnego Czytania

Dnia 16 października, dzieci z klas młodszych wraz z nauczycielami uczcili Dzień Głośnego Czytania. Na „warsztat” wzięli, ostatnio popularną wśród uczniów, książkę o Słodziakach „Gang Słodziaków”. Na tę okazję dzieci przyniosły ze sobą pluszaki, a także zrobione przez siebie maski zwierząt.

 


 

 

Więcej…
 
Dzień Edukacji Narodowej Drukuj Email

Dzień Edukacji Narodowej

 

W piątek, 12 października, obchodziliśmy w naszej szkole uroczystości związane z Dniem Nauczyciela oraz Ślubowaniem klasy pierwszej. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

 


 

 

Więcej…
 
Sprzątanie świata Drukuj Email

„Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”

To hasło tegorocznej edycji sprzątania świata, w którą włączyli się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.
W trzecim tygodniu września, dzieci z młodszych
i starszych klas, zaopatrzone w rękawiczki i worki na śmieci, wyruszyły na ścieżki Rzepiennika Marciszewskiego, aby upiększyć okolicę, zbierając to, co na ziemi nie powinno się znaleźć. Uczniowie
z wielkim zaangażowaniem wykonywali swoje zadanie, które w efekcie nie tylko poprawiało wygląd naszej okolicy, ale przypominało nam jak ważna jest segregacja odpadów, tym samym wyrabiając u dzieci nawyk dbania o naszą planetę od najmłodszych lat.

 

 

 

Więcej…
 
Spotkanie ze świadkiem historii Drukuj Email

Spotkanie ze świadkiem historii

We wrześniu w naszej szkole odbyło się spotkanie ze świadkiem historii – panem Bajorkiem z Gromnika i jego żoną. Pan Bajorek przejmująco opowiadał o swoim dzieciństwie i latach wojny. Jego żona o smutnych wydarzeniach lat późniejszych. Uczniowie słuchali z zainteresowaniem i wzruszeniem. Dzięki takim spotkaniom ze świadkami historii uczniowie mają szansę poznać dzieje swojego regionu i losy osób, które przeciwstawiając się na różne sposoby nazizmowi i komunizmowi, przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości i budowy społeczeństwa obywatelskiego. Losy świadków służą do zrekonstruowania przebiegu wydarzeń, ukazują ich kontekst społeczny i pozwalają poczuć klimat przeszłości. To niepowtarzalna szansa, by uczniowie zetknęli się z tematami, które znają z podręczników i lekcji historii. Dla wielu z nich takie spotkanie jest bardzo ważnym, poruszającym doświadczeniem, które pomaga w zrozumieniu skomplikowanych dziejów narodu.

Dziękujemy panu Krzysztofowi Mikrut za pomoc w zorganizowaniu spotkania.

 

 

Więcej…
 
Wycieczka do Dębna i Tarnowa Drukuj Email

Wycieczka do Dębna i Tarnowa

 

W dniu 28 września 2018 r. dziesięcioosobowa grupa uczniów klasy 7 pod opieką wychowawcy pani Romany Gąsiorowskiej udała się na wycieczkę do zamku w Dębnie i na zwiedzanie stolicy naszego powiatu-miasta Tarnowa. Wyjazd był zorganizowany w ramach projektu na 100 lecie odzyskania niepodległości Polski przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich pt. „Historia zatrzymana w kadrze-edycja 2018”. Jednym z punktów realizowanego projektu przez naszą szkołę był wyjazd grupy na w/w wycieczkę.

Na początku pani przewodnik zapoznała uczniów z makietą i historią  zamku
i  opowiedziała o obronnych elementach budowli. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie komnat i zapoznanie z najsłynniejszą legendą Dębna. Wieść ludowa głosi, że jeden z Tarłów miał piękną córkę ze złotymi warkoczami, która zakochała się w biednym dworzaninie i złożyła mu śluby wierności. Gdy ojciec się o tym dowiedział kazał ją zamurować w wieżyczce przy zamkowej sali koncertowej.

Uczniowie zobaczyli spiżarnię i zamkową kuchnię. Uczestniczyli w lekcji muzealnej „Tajemnice zamkowej kuchni i spiżarni”, nabyli wiedzę o ziołach i potrawach, jakie spożywano na zamku, zasadach przechowywania i sporządzania potraw. Mogli samodzielnie wykonać chlebek z mąki
i wody w formie niewielkiego podpłomyka. Niektórzy na chwile wcielili się w postać zielarki
i nadwornego kucharza.

Drugim punktem było zwiedzania miasta Tarnowa i jego najważniejszych zabytków oraz poznanie miejsc pamięci. Rozpoczęło się ono od Poczty Głównej i teatru w kierunku ulicy Wałowej placu katedralnego i zwiedzania katedry. Uczniowie zobaczyli Pomnik Nieznanego Żołnierza, Pomnik króla Władysława Łokietka, Ławeczkę Poetów. Później zobaczyliśmy Rynek
i kamieniczki oraz tarnowską  Bimę. Wycieczkę w miłej atmosferze zakończyliśmy przy Starej Łaźni,
w miejscu, z którego odbył się pierwszy transport więźniów do Oświęcimia.

 

 

Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL


Designed by mgr Angelika Starzyk © 2013