Zegar

Kalendarz

styczeń 2019
pwścpsn
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Licznik odwiedzin

DziśDziś12
WczorajWczoraj190
W tygodniuW tygodniu750
W miesiącuW miesiącu3317
Wszystkie dniWszystkie dni196254

Aktualności
Sprzątanie świata Drukuj Email

„Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”

To hasło tegorocznej edycji sprzątania świata, w którą włączyli się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.
W trzecim tygodniu września, dzieci z młodszych
i starszych klas, zaopatrzone w rękawiczki i worki na śmieci, wyruszyły na ścieżki Rzepiennika Marciszewskiego, aby upiększyć okolicę, zbierając to, co na ziemi nie powinno się znaleźć. Uczniowie
z wielkim zaangażowaniem wykonywali swoje zadanie, które w efekcie nie tylko poprawiało wygląd naszej okolicy, ale przypominało nam jak ważna jest segregacja odpadów, tym samym wyrabiając u dzieci nawyk dbania o naszą planetę od najmłodszych lat.

 

 

 

Więcej…
 
Spotkanie ze świadkiem historii Drukuj Email

Spotkanie ze świadkiem historii

We wrześniu w naszej szkole odbyło się spotkanie ze świadkiem historii – panem Bajorkiem z Gromnika i jego żoną. Pan Bajorek przejmująco opowiadał o swoim dzieciństwie i latach wojny. Jego żona o smutnych wydarzeniach lat późniejszych. Uczniowie słuchali z zainteresowaniem i wzruszeniem. Dzięki takim spotkaniom ze świadkami historii uczniowie mają szansę poznać dzieje swojego regionu i losy osób, które przeciwstawiając się na różne sposoby nazizmowi i komunizmowi, przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości i budowy społeczeństwa obywatelskiego. Losy świadków służą do zrekonstruowania przebiegu wydarzeń, ukazują ich kontekst społeczny i pozwalają poczuć klimat przeszłości. To niepowtarzalna szansa, by uczniowie zetknęli się z tematami, które znają z podręczników i lekcji historii. Dla wielu z nich takie spotkanie jest bardzo ważnym, poruszającym doświadczeniem, które pomaga w zrozumieniu skomplikowanych dziejów narodu.

Dziękujemy panu Krzysztofowi Mikrut za pomoc w zorganizowaniu spotkania.

 

 

Więcej…
 
Wycieczka do Dębna i Tarnowa Drukuj Email

Wycieczka do Dębna i Tarnowa

 

W dniu 28 września 2018 r. dziesięcioosobowa grupa uczniów klasy 7 pod opieką wychowawcy pani Romany Gąsiorowskiej udała się na wycieczkę do zamku w Dębnie i na zwiedzanie stolicy naszego powiatu-miasta Tarnowa. Wyjazd był zorganizowany w ramach projektu na 100 lecie odzyskania niepodległości Polski przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich pt. „Historia zatrzymana w kadrze-edycja 2018”. Jednym z punktów realizowanego projektu przez naszą szkołę był wyjazd grupy na w/w wycieczkę.

Na początku pani przewodnik zapoznała uczniów z makietą i historią  zamku
i  opowiedziała o obronnych elementach budowli. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie komnat i zapoznanie z najsłynniejszą legendą Dębna. Wieść ludowa głosi, że jeden z Tarłów miał piękną córkę ze złotymi warkoczami, która zakochała się w biednym dworzaninie i złożyła mu śluby wierności. Gdy ojciec się o tym dowiedział kazał ją zamurować w wieżyczce przy zamkowej sali koncertowej.

Uczniowie zobaczyli spiżarnię i zamkową kuchnię. Uczestniczyli w lekcji muzealnej „Tajemnice zamkowej kuchni i spiżarni”, nabyli wiedzę o ziołach i potrawach, jakie spożywano na zamku, zasadach przechowywania i sporządzania potraw. Mogli samodzielnie wykonać chlebek z mąki
i wody w formie niewielkiego podpłomyka. Niektórzy na chwile wcielili się w postać zielarki
i nadwornego kucharza.

Drugim punktem było zwiedzania miasta Tarnowa i jego najważniejszych zabytków oraz poznanie miejsc pamięci. Rozpoczęło się ono od Poczty Głównej i teatru w kierunku ulicy Wałowej placu katedralnego i zwiedzania katedry. Uczniowie zobaczyli Pomnik Nieznanego Żołnierza, Pomnik króla Władysława Łokietka, Ławeczkę Poetów. Później zobaczyliśmy Rynek
i kamieniczki oraz tarnowską  Bimę. Wycieczkę w miłej atmosferze zakończyliśmy przy Starej Łaźni,
w miejscu, z którego odbył się pierwszy transport więźniów do Oświęcimia.

 

 

Więcej…
 
Spotkanie z panem policjantem Drukuj Email

Spotkanie z policjantem

 

Już na początku roku, a dokładniej 5 września, w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem dzielnicowym, Łukaszem Kiełbasą. W trosce o bezpieczeństwo uczniów, Pan Łukasz, popierając swoje słowa przykładami, przypomniał o prawidłowym zachowaniu na drodze, w szkole i w domu. Mówił między innymi o tym, aby:

- unikać nieznajomych i nic od nich nie brać;

- przechodzić przez jezdnię tylko w widocznym miejscu;

- nosić odblaski;

- trzymać się lewej strony jezdni, jeśli na drodze nie ma chodnika;

Oraz o wielu innych zasadach, których każdy z nas powinien przestrzegać, aby zachować bezpieczeństwo.

 

 

 

Więcej…
 
Historia zatrzymana w kadrze... Drukuj Email

Historia zatrzymana w kadrze… to projekt Fundacji Wspierania Edukacji i Kultury "Synergia" adresowany do 16 szkół podstawowych z kilku gmin powiatu tarnowskiego dofinansowany ze środków FIO, a jego realizacja odbywać się będzie w roku szkolnym 2018/19. Szkolnym koordynatorem projektu jest nauczycielka języka polskiego p. Romana Gąsiorowska.

W trakcie realizacji zadań  projektowych, w których znajdują się odniesienia do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,  dziesięcioosobowa grupa uczniów z naszej szkoły będzie przeprowadzać wywiady z najstarszymi mieszkańcami Rzepiennika Marciszewskiego,  poszukiwać  czarno-białych, ponad 50-letnich zdjęć, przedstawiających nie tylko miejsca naszej miejscowości,  ale także jej byłych mieszkańców. Uczestnicy projektu z pomocą starszych członków rodzin lub sąsiadów będą opisywać historie związane z utrwalonymi na fotografiach miejscami i osobami. Kolejne zadanie polegać będzie na odnajdywaniu starych przedmiotów codziennego użytku (np. żelazka na dusze, narzędzia gospodarstwa domowego) i fotografowaniu ich. Tutaj także korzystając  pomocy starszego pokolenia uczestnicy będą opisywać zasady działania oraz przeznaczenie odnalezionych przedmiotów. Następnie zrobią zdjęcie współczesnej wersji odnalezionego przedmiotu, o ile taki przedmiot nadal jest w użyciu.

Uczestnicy projektu wezmą także udział w specjalnie opracowanym dla nich kursie komputerowym oraz lekcjach muzealnych w zamku w Dębnie. Odbędą wycieczkę do Muzeum Zamek w Dębnie i do Tarnowa, gdzie zapoznają się z najważniejszymi historycznymi obiektami, pomnikami.

Na zakończenie projektu powstanie publikacja poprojektowa, gdzie zostaną zamieszczone wytwory prac dzieci oraz odbędzie się Finał Projektu, w którym każda grupa zaprezentuje wypracowane materiały.

 


 

 

Więcej…
 
Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 Drukuj Email

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

Jak co rok, wraz z pierwszymi dniami września, rozpoczynamy nowy rok szkolny. Oznacza to, że czas błogiego leniuchowania się skończył i pełni werwy i zapału wracamy do naszego drugiego domu, jakim jest szkoła. Dlatego też 4 września o godzinie 8.00 spotkaliśmy się w kościele parafialnym, aby przy wsparciu Najwyższego wejść w nowy etap, nowy rok szkolny. Ksiądz Stanisław Kołodziej w skierowanym do nas słowie, przypomniał o roli wychowania w życiu każdego z nas i o drodze jaką każdy musi przebyć kierując się znakami nie tylko zakazu i nakazu, ale i tymi pozwalającymi na zatrzymanie się chociaż na chwilę. Po błogosławieństwie i wspólnym zdjęciu na tle kościoła, które jest już tradycją, wyruszyliśmy do szkoły, gdzie Pani dyrektor powitała wszystkich zebranych, a szczególnie nowe twarze w szkole. Tym razem byli to nie tylko uczniowie, ale i nowi pracownicy. Pani dyrektor przypomniała również zasady obowiązujące w szkole, a także zwróciła uwagę na bezpieczeństwo poza nią, na drodze i w domu. Na zakończenie, z akademią na temat rocznicy wybuchu II wojny światowej, wystąpiła klasa 7. Po przypomnieniu sobie tej smutnej historii wszyscy rozeszliśmy się do klas, aby przywitać się  z wychowawcami.

 

 

 

Więcej…
 
Klauzula informacyjna RODO Drukuj Email

Szanowni Państwo!

Z dniem 25 maja 2018 r. weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”).

W związku z powyższym, w załączniku do niniejszego pisma, znajdziecie Państwo informacje dotyczące przetwarzania Państwa danych osobowych przez Szkołę Podstawową w Rzepienniku Marciszewskim.

 

 
Zakończenie roku szkolnego 2017/2018 Drukuj Email

 

Wreszcie nadszedł ten upragniony, długo oczekiwany przez wszystkich dzień 22 czerwca 2018r.

– koniec Roku Szkolnego 2017/2018.

Po Mszy św. uczniowie, nauczyciele i rodzice zgromadzili się w sali gimnastycznej, na uroczystym zakończeniu.

Uroczystość rozpoczęła  P. dyr. Celina Kwaśna, która podsumowała cały rok szkolny, wręczyła nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce i zachowaniu, za 100% frekwencję. Pani Dyrektor podziękowała również rodzicom za współpracę i wszystkim życzyła zdrowych i bezpiecznych wakacji.

 

WESOŁYCH i BEZPIECZNYCH  WAKACJI!

 
Obchody Dnia Mamy i Dnia Taty Drukuj Email

Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. To także pierwsze słowa każdego dziecka. Dla naszych wychowanków rodzice to najważniejsze osoby

w życiu. Należy więc pielęgnować tę więź. Dlatego też co roku w naszej szkole nauczyciele pomagają dzieciom wyrazić ich miłość do rodziców organizując Dzień Matki i Ojca. Z tej właśnie okazji 21 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej w Rzepienniku Marciszewskim odbyła się uroczysta akademia.

Na początku Pani Dyrektor Celina Kwaśna przywitała przybyłych rodziców ciepłymi słowami. Następnie wszystkie mamy i wszyscy tatusiowie mogli podziwiać swoje pociechy w przygotowanym przez nich pod kierunkiem nauczycieli - wychowawców montażu słowno-muzycznym. Jako pierwsi wystąpili nasi Milusińscy z oddziału przedszkolnego, którzy recytowali wiersze oraz śpiewali piosenki. Wykonali również dwa tańce. Po nich na scenie pojawiły się dzieci z klas I-III, które zaprezentowały przygotowane przedstawienie,

wiersze i skierowały do rodziców wiele ciepłych słów. Na koniec wystąpili uczniowie klas IV-VII z piosenką i kabaretowymi scenkami wprawiając zebranych w dobry nastrój.

Niezwykle wzruszającym momentem uroczystości było wręczenie rodzicom przez uczniów własnoręcznie wykonanych upominków

i złożenie życzeń. Po części artystycznej zaproszono wszystkich rodziców na słodki poczęstunek i herbatkę.

Całe spotkanie przebiegło w miłej i rodzinnej atmosferze. Rodzice byli wzruszeni i dumni ze swoich pociech. Ich troska i trud wkładany w wychowanie dzieci zostały w pełni wynagrodzone.

 

 

Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL


Designed by mgr Angelika Starzyk © 2013