Zegar

Kalendarz

październik 2019
pwścpsn
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Licznik odwiedzin

DziśDziś7
WczorajWczoraj248
W tygodniuW tygodniu7
W miesiącuW miesiącu5185
Wszystkie dniWszystkie dni253005

Aktualności
ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI W PRZEDSZKOLU W RZEPIENNIKU MARCISZEWSKIM Drukuj Email


ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI W PRZEDSZKOLU

w RZEPIENNIKU MARCISZEWSKIM

„...Przez odpowiednią literaturę dla dzieci

kształtuje się przyszłego czytelnika,

któremu toruje się drogę do wielkiej poezji,

do literatury klasycznej... „

/Jan Brzechwa/

21 marca – pierwszego dnia kalendarzowej wiosny – obchodzony jest Światowy Dzień Poezji. Taki dzień to doskonała okazja do promowania czytania, tworzenia i nauczania o poezji. Od najmłodszych lat powinniśmy zarażać dzieci miłością do czytania. Istnieje wiele sposobów na zachęcenie ich do częstego sięgania po książkę.  W naszym przedszkolu dzieci wzięły udział w różnych działaniach związanych z rozwijaniem zainteresowania poezją oraz czytelnictwem. Rozmawiały o tym, kim jest poeta, czym jest poezja, o czym mogą być wiersze. W tym dniu czytane były ulubione wiersze dzieci, które w małych grupach wykonały do nich wspaniałe ilustracje.

Wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej czy Wandy Chotomskiej to klasyka literatury dziecięcej. Wiersze pełne przygód, w którym głównymi postaciami są zwierzęta i rośliny. Poza humorem, utwory zawierają zaskakujące zakończenie. Często poprzez zaprezentowaną historyjkę, uczą i wychowują, ośmieszają naganne zachowanie, a pochwalają dobre. Poezja dla dzieci jest napisana językiem dowcipnym. Utwory przedstawiają jakiś fragment rzeczywistości. Wiele z nich  ma ukryty morał lub przesłanie.

Uwieńczeniem naszych zajęć w przedszkolu był przyjazd uczestników Klubu Seniora 50+ z Gromnika, którzy w bajkowych przebraniach czytali naszym dzieciom wybrane wiersze, opowiadania i zagadki. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały czytanych utworów, a także uczestniczyły w rozmowach dotyczących ich treści. Razem z naszymi dziećmi tańczyli w rytm znanych przedszkolnych piosenek oraz wcielili się w aktorów pantomimy przedstawiając wiersz pt. „Rzepka”, w którą włączyły się wszystkie przedszkolaki.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom Klubu Seniora 50+ za przyjazd do nas oraz uatrakcyjnienie Światowego Dnia Poezji. Ten dzień był bardzo wyjątkowy, pełny przeżyć estetycznych, wpływających na rozwój zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.


Więcej…
 
Wiosna tuż, tuż Drukuj Email

Wiosna tuż, tuż

Wiosenne przygotowania widać wszędzie tam, gdzie okiem sięgnąć. Także u nas w szkole postanowiliśmy przywitać nową porę roku i poddać się tradycji związanej z przygotowaniem kukieł, które zatopione bądź spalone symbolizują odejście zimy, a nadejście wiosny. Nasze Marzanny przygotowywane w trójkach, parach czy indywidualnie, zostały zawiezione do Szymbarku, gdzie do 20 marca można je oglądać na wystawie w Skansenie Wsi Pogórzańskiej. Już 21 marca udamy się tam wspólnie, aby poznać wyniki konkursu na najpiękniejszą Małopolską Marzannę i uczestniczyć w obrzędzie pożegnania zimy – uroczystym orszaku z Marzannami nad brzeg rzeki Ropy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjeć przedstawiających nasze prace.


 

 

Więcej…
 
ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – ZAPOMNIANI BOHATEROWIE Drukuj Email


ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – ZAPOMNIANI BOHATEROWIE

 

Dnia 1 marca w całej Polsce odbywały się uroczystości związane z Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych. Również nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji. Uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę historyczną, a także  poznać losy zamordowanych polskich oficerów. „Żołnierze Wyklęci” to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Szacuje się, że w latach 1944-1956 w szeregach tzw. drugiej konspiracji uczestniczyło 120-180 tys. osób, przede wszystkim byłych żołnierzy Armii Krajowej, wspieranych przez kolejne tysiące pomagających im Polaków.

W Szkole Podstawowej w Rzepienniku Marciszewskim uczniowie mogli obejrzeć wystawę prac swoich kolegów i koleżanek z kl. IV-VIII oraz wziąć udział w konkursie historyczno-plastycznym pod hasłem „Żołnierze wyklęci w naszej pamięci” poświęconym tym, dla których wolności nie było. Konkurs polegał na indywidualnym wykonaniu pracy plastycznej dotyczącej wybranej postaci historycznej. Zainteresowanie konkursem było imponujące. W ten sposób uczczona została pamięć bohaterów i poszerzona wiedza uczniów o tych, którzy poświęcili się dla dobra naszej Ojczyzny.

 

Uczestnicy konkursu i zajęte miejsca:

I msce- Jakub Wisniowski, klasa 4

II msce- Dominika Noga, klasa 7

III msce- Aleksandra Kwaśna, klasa 4

IV msce- Dawid Gomułka, klasa 5

V msce- Dawid Kucharzyk, klasa 4

Gabriela Gomułka, klasa 5

Zuzanna Szymańska, klasa 5
Michał Kwaśny, klasa 4

Wyróżnienie: Mateusz Kwaśny -  klasa7, Amelia Karnia – klasa 6, Katarzyna Firlit – klasa 5


Więcej…
 
I Pomoc Przedmedyczna ze strażakami z OSP Drukuj Email

I Pomoc Przedmedyczna ze strażakami z OSP

Do zadań ustawowych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego należy m.in. działalność na rzecz zmniejszenia liczby wypadków przy pracy rolniczej i chorób zawodowych rolników oraz ich rodzin. Działalność ta polega przede wszystkim na upowszechnianiu wiedzy o bhp w gospodarstwie rolnym poprzez szkolenia, pogadanki, konkursy, pokazy, materiały popularyzatorskie i inne. W celu ograniczania skutków wypadków na terenach wiejskich Kasa już od ponad 15 lat współpracuje z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej w całym kraju i uczestniczy w wyposażaniu ich w zestawy ratownicze.

Dnia 1 marca strażacy z OSP pod okiem przedstawiciela z KRUS - u przypomnieli nam zasady BHP podczas udzielania I Pomocy Przedmedycznej.

  

 

Więcej…
 
„Zdrowo jedz i ćwicz” Drukuj Email

„Zdrowo jedz i ćwicz”

Kuratorium Oświaty w Krakowie (delegatura Tarnów) zorganizował w roku szkolnym 2018/2019  VI edycję projektu „Czysta Małopolska”. Partnerem wspierającym projektu jest Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. W ramach projektu Kuratorium Oświaty w Krakowie przeprowadził Konkurs plastyczny dla dzieci i uczniów „Zdrowo jedz i ćwicz”, w którym nasze przedszkolaki wzięły udział. Projekt ma na celu upowszechnienie wiedzy o zdrowym i racjonalnym odżywianiu aktywności fizycznej wśród dzieci przedszkolnych i uczniów, kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, wdrożenie zasad świadomości i odpowiedzialności za własne zdrowie, poszerzenie zainteresowań problematyką zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej oraz upowszechnienie dobrych praktyk w zakresie problematyki zdrowego żywienia i aktywności fizycznej.


 
WYCIECZKA DO MUZEUM NARODOWEGO I NA KOPIEC KOŚCIUSZKI Drukuj Email

WYCIECZKA DO MUZEUM NARODOWEGO
I NA KOPIEC KOŚCIUSZKI

 

W dniu 6 lutego młodzież klasy VII i VIII uczestniczyła w edukacyjnej wycieczce do Krakowa zorganizowanej we współpracy ze szkołami w Chojniku i Gromniku. Na trasie naszej wycieczki znalazł się Kopiec Kościuszki i Muzeum Narodowe.

Kopiec Kościuszki to unikatowe miejsce na mapie Krakowa i Małopolski. To stąd rozciąga się najpiękniejsza panorama okolicy. Uczniowie wzięli udział w wyjątkowej lekcji historii i zobaczyli ciekawe wystawy. Poznali historię drogi Polaków do wolności, zobaczyli wybitnych Polaków i zabytkowy XIX-wieczny fort.

Muzeum Narodowe w Krakowie jest miejscem bezpośredniego kontaktu z dziełem sztuki od starożytności po czasy współczesne. To przestrzeń dyskusji, pytań i niestandardowych odpowiedzi. Tu młodzież uczestniczyła w warsztatach i lekcjach muzealnych pod tytułem „ O modzie. Historia ubioru” oraz „Wyspiański”. Poznała temat mody i kształtowania się stylu ubioru na przestrzeni lat. Obejrzała największą do tej pory wystawę prezentującą kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego (1869-1907) . Pokazuje ona blisko 500 z liczącego około 900 pozycji zbioru prac tego artysty, jednego z najwybitniejszych twórców polskich - malarza, rysownika, grafika, a także poety, dramatopisarza, scenografa i reformatora teatru.

Uczniowie mieli także możliwość obejrzenia "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci to jednego z najpiękniejszych portretów na świecie, najważniejszego i najcenniejszego obrazu w polskich zbiorach. To jeden z zaledwie kilkunastu namalowanych przez Leonarda da Vinci obrazów. Od 29 grudnia 2016 roku "Dama z gronostajem" jest własnością Muzeum Narodowego w Krakowie.

  

 

Więcej…
 
„Zabawy na śniegu – dokarmianie ptaków” Drukuj Email

„Zabawy na śniegu – dokarmianie ptaków”

Dla dzieci z naszego przedszkola okres zimy to wspaniałe zabawy na śniegu, lepienie bałwana (nawet tak malutkiego). Natomiast dla zwierząt to czas trudny do przetrwania. Dlatego też pomagamy naszym skrzydlatym przyjaciołom najlepiej jak umiemy. Małe ptaszki mają stołówkę w karmniku na ogrodzeniu, natomiast te większe dostają jedzenie na parapecie. Wiosną odwdzięczą się nam pięknym śpiewem pod oknami.


Więcej…
 
Zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej Drukuj Email

Zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej Szkoły Podstawowej
w Rzepienniku Marciszewskim na rok szkolny 2019/20

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Marciszewskim ogłasza rekrutację do oddziału przedszkolnego i klasy I na rok szkolny 2019/20.

Zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego będą  prowadzone od 11 lutego  do 26 lutego 2019 roku.

Wnioski o kontynuowanie wychowania przedszkolnego, do którego dziecko aktualnie uczęszcza będą przyjmowane od 4 lutego do 11 lutego 2019.

Zapisy dzieci do klasy pierwszej będą  prowadzone od 8 lutego do 11 marca 2019 roku.

„Wnioski o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego” z drukami oświadczeń oraz druki zgłoszenia do klasy pierwszej są do pobrania  na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Marciszewskim www.sprzepm.gromnik.pl lub w szkole.

 

Dzieci 6 – letnie urodzone w 2013 r.

Dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. W roku szkolnym 2019/2020 obowiązkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego objęte są wszystkie dzieci urodzone w 2013 r.

Dzieci 5 – letnie urodzone w 2014 r.

Dziecko, które w bieżącym roku ukończy 5 lata, a w następnym roku szkolnym zostanie objęte obowiązkiem przedszkolnym, na wniosek rodzica  może zostać zapisane do oddziału przedszkolnego.

 

Dzieci 4 - letnie urodzone w 2015 r.

Dziecko, które w bieżącym roku ukończy 4 lata na wniosek rodzica może zostać zapisane do oddziału przedszkolnego.

 

Dzieci 3 - letnie urodzone w 2016 r.

Dziecko, które w bieżącym roku ukończy 3 lata na wniosek rodzica może zostać zapisane do oddziału przedszkolnego.


Dokumenty do pobrania:

 
Warsztaty Ekologiczne Drukuj Email

Warsztaty Ekologiczne

 

7 lutego uczniowie z klasy 2 i 3 udali się do Gminnego Ośrodka Kultury w Gromniku na warsztaty ekologiczne orgaznizowane przez Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju działające w Tuchowie. Warsztaty przeprowadzane były przez edukatorów Fundacji Pracowni Kreatywnej w Tarnowie i składały się z trzech modułów: teoretycznego, podczas którego dzieci zostały wprowadzane w zagadnienia związane z ekologią; warsztatowego, w ramach którego przeprowadzone były zajęcia artystyczne związane z tematyką ochrony środowiska oraz demonstracyjnego, przedstawiającego „smart dom”, który wykorzystuje do ochrony środowiska nowe technologie. Po zakończonych zajęciach uczniowie otrzymali materiały edukacyjne, ekogadżety, worki na zrobione przez siebie prace oraz drobny poczęstunek. Z uśmiechniętymi buziami i napełnionymi wiedzą głowami wróciliśmy do szkoły by teorię przekuwać w dobre praktyki służące środowisku, nam i naszym bliskim.


 

 

Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL


Designed by mgr Angelika Starzyk © 2013